Zásoby léků?
Jak uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová, předně je důležité zachovat klid a nehromadit léčivé přípravky doma. Na místě není panika. Léky totiž mají být k dispozici především akutně nemocným dětem. „Situace je pro lékárníky stejně náročná a stresující jako pro rodiče, ale za nedostatek léků nemohou. Pro jejich zajištění svým pacientům dělají maximum,“ podotkla Bažantová.

Co pro menší děti?
Když dítě onemocní, je dobré poradit se o vhodném léku s lékárníkem. Především dětem pod devět kilogramů (ale i těm pod dvacet kilo) váhy pak lékárníci sdružení v komoře doporučují buď sirupy nebo tobolky s paracetamolem či individuálně připravované čípky s ibuprofenem. „Individuální léky připravují jen některé lékárny, podle toho, zda mají suroviny, pomůcky, přístroje či personální kapacity. Mají kratší expiraci a nemá smysl je pořizovat do zásoby, případně pro větší děti,“ vysvětlila Bažantová.

Lékárna. Ilustrační snímek
Dětský sirup na horečky v některých lékárnách opět chybí. Rodiče shánějí čípky

Kde sehnat čípky?
Centrální laboratoř lékárenského řetězce Dr. Max připravuje čípky snižující horečku na bázi paracetamolu. Dodává je všem lékárnám v České republice, které o ně projeví zájem, tedy nejen těm z mateřské sítě. „Mohu potvrdit rostoucí poptávku po čípcích,“ uvedl pro Deník mluvčí řetězce Michal Petrov. 

Co pro větší děti?
Dětem vážícím devět kilogramů a víc lékárníci z České lékárnické komory doporučují podat tablety s obsahem 125 mg paracetamolu, dětem nad dvacet kilogramů váhy půlku tablety s paracetamolem pro dospělé, tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu, tablety s ibuprofenem o dávce 200 mg nebo horký nápoj s paracetamolem pro juniory.

Ordinace pediatrů i ORL praskají ve švech, léky chybí.
Nemocných dětí přibývá, léky na horečku chybí. Účinné jsou zábaly i těsto

Jak snížit teplotu?
Pavla Horáková z internetové poradny Lékárna.cz doporučuje u mladších dětí postup nejen podle toho, co naměří teploměr, ale i celkového zdravotního stavu. „Pokud je dítě i se zvýšenou teplotou vitální a hravé, není nutné teplotu snižovat léky,“ uvedla pro Deník. Léky považuje za vhodné nasazovat až při horečce 38,5 °C. „Teplotu mohou maminky snižovat i fyzikálně. Když děti například mají teplé ruce a nohy, tak studeným zábalem těla, vlažnou sprchou nebo studeným obkladem kotníků či zápěstí,“ dodala.

Jak léčit dospělé?
S virózami se potýkají i dospělí. Těm většinou pomůže vyležet se, pít hodně vody, brát paralen nebo acylpyrin, popíjet horký zázvorový nebo jiný čaj s medem a citronem či si posilovat imunitu vitamínem C, D3 a zinkem. To vše je v lékárnách dostupné. Když ale člověk onemocní angínou nebo mu v bakteriální infekci přeroste viróza, zabírají antibiotika. Ty musí předepsat lékař. Musí se s tím poprat navzdory tomu, že jsou výpadky penicilinu. „Vždy se dá najít adekvátní náhrada,“ řekl Deníku praktický lékař z Prahy 10 Tomáš Kaštovský.