Co o vás mohou prozradit vaše nehty:
V TEXTU SE DOČTETE:
Nehty umějí signalizovat některé změny našeho zdravotního stavu. Zdravé nehty mají povrch hladký, mírně lesklý, jsou průzračné a je skrz ně vidět růžové nehtové lůžko. Jejich povrch je pevný, elastický a bez přítomnosti rýh, skvrn či deformit.
Někdy se však mohou nehty zbarvit doběla, dožluta i dohněda, což nevěstí nic dobrého. Stav nehtů tak může oznamovat napadení plísňovou infekcí i varovat před nejzákeřnější formou rakoviny – maligním melanomem. Co znamenají bílé skvrny na nehtech a jak poznat, co vašemu tělu chybí?
Lámavé a třepivé nehty
Nehty, které jsou křehké, třepí se a často se lámou, jsou celkem běžným problémem. Někdy může být tento stav výsledkem častého mytí rukou, kontaktem s chemikáliemi, opakujícími se traumaty či častou manikúrou. Jindy vám však tímto signálem může dávat vaše tělo najevo, že mu něco chybí.
„K lámavosti nehtů přispívají i nutriční nedostatky. Především se jedná o nedostatek vitaminů, zejména vitaminu A, B, C, D, E, železa, zinku a selenu. Někdy však může být lámavost způsobena onemocněními, jako například nemocí štítné žlázy, osteoporózou, cukrovkou, dnou či onemocněním periferních tepen,“ varují autoři studie z roku 2022.
Rýhy a deformace nehtu
Svislé čáry na nehtech většinou neznamenají podle dermatoložky z Oregonského dermatologického a výzkumného centra lékařky Phoebe Rich nic závažného.
„Z nehtů toho lze vyčíst opravdu hodně, ale svislé čáry jsou spíš něco jako vrásky na nehtech, které dříve či později postihnou každého,“ říká lékařka.
Nahrává se anketa ...
Něco jiného jsou však hluboké horizontální vyvýšeniny či prohlubně. Deformace známé jako Beauovy linie jsou podle lékařky již alarmující.
„Naznačují totiž, že něco způsobilo dočasné zastavení růstu nehtu. Spouštěčem může být vysoká horečka, náročná operace, velký stres, ale i vážná nemoc,“ vysvětluje dermatoložka na webu amerického deníku Today.
Bílé flíčky na nehtech
Drobné bílé skvrnky jsou poměrně častou změnou pozorovanou na nehtech, které si obvykle rychle všimneme. Většinou nad tím jen mávneme rukou a řekneme si, že nám nejspíš něco chybí. Skvrna časem zmizí a je po problému. Tak jednoduché to však podle amerického dermatologa Chrise Adiguna není.
„Z jakéhokoliv důvodu si mnoho lidí myslí, že jsou flíčky způsobeny nějakým nedostatkem vitaminů, což není pravda. Nejčastějšími příčinami je poranění nehtu v době, kdy se teprve vyvíjí. Rána do prstu tak může vést k malé bílé skvrnce v době, kdy nehet začne růst. Bílou skvrnu však může zanechat i samotné poranění,“ uvedl dermatolog pro časopis Newsweek.
Problém dále vidí v tom, že poranění často předchází bílé skvrně i o měsíc, takže většina lidí na ránu zapomene a bílou skvrnku si s ním následně nespojí.
Většina těchto skvrn podle dermatologa Chrise Adiguna není známkou závažného zdravotního stavu. V případě jakýchkoliv pochybností však doporučuje navštívit dermatologa.
Plíseň na nehtech
Doběla však může vaše nehty zbarvit i plíseň, která ž by vašemu oku neměla uniknout. „Obzvlášť u lidí s cukrovkou či oslabeným imunitním systémem je léčba velice důležitá. Existuje pro ně totiž zvýšené riziko vzniku vředů, které se špatně hojí. Boláky, které se nehojí, mohou následně vést až k závažnému zdravotnímu problému,“ varuje Americká dermatologická asociace na svém webu.
Jak plíseň na nehtu poznat a odlišit od neškodných bílých flíčků po zranění? Nehet, který je napaden plísní, může být zbarven do běla, žluta, hněda i jiné barvy celý, ale zároveň bývá i nějakým způsobem deformován a jeho tloušťka se zvyšuje.
Nehet se může začít i zvedat a jeho povrch může být měkký, suchý a drolivý. Někdy se nehty naopak natolik ztenčí, že se vám může podařit je seškrábnout. Vše závisí na tom, jakou plísní je nehet napaden.
Změna zbarvení nehtu
Může se však také stát, že vaše nehty změní barvu, což může způsobit onemocnění probíhající uvnitř vašeho těla.
„Modré nehty znamenají nedostatek kyslíku v krevním oběhu, bílé nehty signalizují cukrovku či onemocnění jater. Napůl růžové a napůl bílé nehty pak poukazují na onemocnění ledvin. Žlutá barva na nehtech může být způsobena onemocněním plic či infekcí a bledé nehty mívá na svědomí anémie,“ popisuje nemoci spojené s barvou nehtů Americká dermatologická asociace.
Doplňuje, že tmavě červené půlměsíce může mít na svědomí onemocnění srdce, alopecie, artritida či lupus. Modré půlměsíce mohou poukazovat na otravu.
Jak poznat rakovinu nehtu
Změny na nehtech však mohou být způsobeny i některými typy rakoviny či její léčbou. Samotné změny mohou nastat v nehtovém lůžku, ale i v nehtové ploténce, mohou být trvalého i dočasného charakteru. Jaké změny lze u lidí s rakovinou na nehtech pozorovat vysvětluje přední organizace pro boj s rakovinou American Cancer Society (ACS).
- Výskyt tmavých oblastí – nacházejí se v blízkosti kutikuly, tedy kůžičky, která lemuje vnitřní okraj nehtu. Vypadají jako modřiny pod nehty, které jsou někdy spojovány s výskytem agresivních melanomů.
- Praskliny – tenké praskliny i hluboké řezy či trhliny v oblasti nehtové plotýnky, lůžka i na konečcích prstů, které mohou být velice bolestivé.
- Červené čárky – jedná se o tzv. střepinové krvácení pod nehty, které může být pozorováno v souvislosti s užíváním některých léků.
- Vyvýšeniny a rýhy – tyto typy změn většinou nebývají bolestivé a může je mít na svědomí léčba určité formy rakoviny.
- Hyperpigmentace – nehty jsou obvykle průsvitné (čiré), ale při chemoterapii mohou změnit barvu a ztmavnout. Někdy může dojít i k úplné ztrátě nehtů.
Tmavá skvrna se však může objevit i po zranění. Pokud si vybavujete, že jste se do místa udeřili, a tmavé místo odrůstá společně s nehtem, jedná se pravděpodobně pouze o stínku neboli podnehtovou modřinu. Jestliže si ale nejste jistí, s návštěvou dermatologa neváhejte.
„Pokud si na zranění nevzpomínáte, je třeba tomuto projevu věnovat zvýšenou pozornost. Je nutné především sledovat, zda tmavá skvrna odrůstá společně s nehtem či nikoliv,“ upozorňuje web ACS, který se zaměřuje na prevenci rakoviny.
O riziku výskytu podnehtového maligního melanomu informuje i projekt Stan proti melanomu. Upozorňuje, že je tato forma rakoviny sice velice vzácná, přesto se však nesmí podceňovat, jelikož pacienti s maligním melanomem pod nehtem mívají velice špatnou prognózu.