Průjmovitou stolicí odchází z těla velké množství vody, ta tvoří 80 až 90 % objemu stolice. Společně s ní organismus zároveň přichází o minerální látky.

„To může vést k dehydrataci i k závažnějším poruchám vnitřního prostředí organismu. Dostatek minerálních látek a vody je totiž nezbytný pro dobrou funkci tkání i orgánů. Proto je potřeba myslet na jejich doplnění,“ vysvětluje Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Jak se léčit při střevní chřipce:

| Video: Youtube

Mějte po ruce minerálku

Prvním léčebným krokem ke kompenzaci ztráty tekutin při průjmu a zvracení je orální rehydratační terapie, jak upozorňuje i odborný článek publikovaný na stránkách Nationaly Library of Medicine

Ztráty při průjmu se podle nutriční terapeutky Lucie Růžičkové nejlépe nahradí minerálními vodami, iontovými nápoji a rehydratačními roztoky. Pro doplnění minerálních látek jsou nejvhodnější silně mineralizované vody, které obsahují především sodík, hořčík, vápník a draslík.

close Mgr. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. info Zdroj: Se svolením Lucie Růžičkové zoom_in Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Tělu je potřeba rychle dodat sodík a hořčík

Sodík reguluje objem tělesných tekutin, je významný při přenosu důležitých látek, ke správné funkci svalů, ledvin a nervů. Hořčík je zase důležitým prvkem pro získání energie, funkci svalů, nervové tkáně a správnou mineralizaci zubů a kostí. Jeho nedostatek se může projevovat svalovou slabostí nebo až křečemi a únavou.

„Silně mineralizovaná voda by neměla být jediným zdrojem tekutin. Je vhodné ji kombinovat například s vodami slabě nebo středně mineralizovanými a s čajem,“ říká nutriční terapeutka.

Opatrné dávkování vody při zvracení

Pokud je průjem spojený se zvracením, je nutné i v tomto případě myslet především na pravidelný přísun tekutin. Jak to ale udělat, když se člověku při spolknutí čehokoliv zvedá žaludek?

„Nápoje by měly být chladnější a podávány nejprve po lžičkách nebo menších doušcích,“ radí Lucie Růžičková.


Nahrává se anketa ...

Jídelníček při léčbě akutního průjmu

I když je příjem tekutin nejdůležitější, člověk musí u léčby průjmu myslet i na příjem stravy. Lucie Růžičková nabízí následující jídelníček:

  1. První den zkuste jíst malé porce vařené rýže s mrkví, mačkané brambory, vařené kuřecí maso bez kůže, bílý rohlík, zralý banán.
  2. Silný masový vývar z hovězího, kuřecího masa či z kostí dodá tělu další tekutiny, sodík a minerální látky. Vývar nepřipravujte z tučného masa, slepice ani kachny, obsahoval by velké množství tuku.
  3. Pokud nebudete první den jídlo snášet, nic se neděje. Hlavně dodržujte pitný režim a začněte s jídlem až druhý den. Není důležité, zda budete jíst studená nebo teplá jídla, vybírejte podle vašich preferencí.
  4. Nejezte najednou větší množství jídla, rozdělte si je do menších porcí. Do jídelníčku ze začátku nezařazujte tuk a tučné potraviny, smažená a sladká jídla, celozrnné pečivo, luštěniny, ořechy, olejnatá semena, syrovou a nadýmavou zeleninu, ovoce se slupkou a zrníčky, sušené ovoce, vysoce zpracované potraviny, umělá sladidla, pochutiny a dochucovadla.
  5. Z koření používejte pouze sůl a nezařazujte kávu a alkoholické nápoje.

Mléčné výrobky zpočátku vynechte

„Dokud se průjem nezlepší, vyhýbejte se i mléku a mléčným výrobkům. Laktóza, tedy cukr obsažený v mléčných výrobcích, totiž může být obtížně stravitelná a průjem zhoršit,“ varuje nutriční terapeutka.

Jedinou výjimkou je malá porce nízkotučného bílého jogurtu, který obsahuje probiotické bakterie. Probiotika pomáhají obnovit zdravou rovnováhu mikroorganismů ve střevech, které napomáhají normálnímu trávení.

Nerozpustná vláknina musí počkat

V dalších dnech, když průjem ustupuje, obohacujte svůj jídelníček o vařené těstoviny s libovým plátkem masa. Dále je vhodné nastrouhané jablko bez slupky, jen mírně oslazený jablečný kompot, tvrdý nebo čerstvý sýr, šunka nejvyšší kvality, brambory bez slupky, nízkotučný bílý jogurt a další potraviny s nízkým obsahem nerozpustné vlákniny.

Naopak rozpustná vláknina obsažená v bramborách, banánech a jablku podle Lucie Růžičkové pomáhá stolici zahušťovat. Banány jsou také dobrým zdrojem draslíku, který se při průjmu může ztrácet. Stravu upravujte doměkka a dobře kousejte.

Dehydratace je nebezpečná

„V případě, že se váš stav nelepší nebo je průjem spojený se zvracením a nejste schopni přijímat ani tekutiny, vyhledejte lékařskou pomoc,“ radí Lucie Růžičková.

„Nedostatečný přísun tekutin se může projevit podrážděností, suchostí v ústech, únavou, bolestí hlavy až závratěmi, dezorientací a vyčerpáním, sníženým množstvím tmavě zbarvené moči,“ upozorňuje nutriční terapeutka na hrozící dehydrataci.

Kdy průjem zvládnete doma a kdy se naopak raději vydat k lékaři? To se dozvíte v následujícím článku:

Pozor na diety u dětí

Přístup k dietě při průjmu se liší u dospělých a u dětí. Děti mají odlišné nutriční potřeby a mohou být dehydratovány rychleji než dospělí. Restriktivní diety jakéhokoli druhu mohou být pro malé děti také škodlivé.

„Mezi rizikové skupiny patří rovněž starší osoby, kde větší ztráty tekutin a minerálních látek mohou vést k závažnějším komplikacím,“ dodává nutriční terapeutka.

Konzumované potraviny a naše zdraví spolu velmi úzce souvisí. Inspirujte se dalšími články na toto téma: