Ve starořečtině znamená canna rákos nebo třtinu. Původní domovinou jsou subtropické a tropické oblasti Ameriky. První rostliny dovezené do Evropy popsal ve svém díle z roku 1576 Charles l´Ecluse jako Canna indica (dosna indická). Základních druhů dosen je dvanáct, nejznámější z nich je právě dosna indická.
Největší rozmach ve šlechtění doznaly v polovině 19. století, nové odrůdy vznikaly i v českých zemích, kdy například v roce 1892 vyšlechtil první hybridy známý zahradník František Thomayer (1856–1938) a po druhé světové válce shromáždil Josef Vyskočil v Mělníku Mlazicích tehdejší dostupný sortiment druhů a odrůd. V jeho práci pokračoval Karel Pracht, který sám vyšlechtil sedm registrovaných odrůd.
A právě sbírku těchto původních odrůd by rádi ve svém genofondu zkompletovali vědci z Mendelovy univerzity v Brně.
Prachtovy odrůdy
Miss Mělník
Odrůda ze skupiny červenolistých dosen byla do listiny povolených odrůd zapsána v roce 1971. Je vysoká 90–110 cm, široká 60 cm. Listy jsou tmavě hnědočervené s průsvitně matně zeleným nádechem, pevné, dlouhé 30 cm a široké 15 cm, tvar čepele je vejčitý. Odrůda se vyznačuje sytě oranžovou barvou květů s úzkými korunními plátky. Průměr květenství, které se zakládá těsně nad listy, je 10 cm.
Kapitán Jaroš
Další červenolistá dosna byla do listiny povolených odrůd zapsána v roce 1973. Je vysoká 100–110 cm a široká 80 cm, listy jsou tmavě hnědočervené, pevné, dlouhé 40 cm a široké 20 cm, tvar čepele je vejčitý. Odrůda se vyznačuje velkými šarlatově červenými květy se žlutým skvrnitým jícnem, průměr květenství je 10 cm. Květní stonky jsou slabší, květenství se obloukovitě ohýbá a přesahuje nad listy.
Labe
Odrůda ze skupiny zelenolistých dosen byla do listiny povolených odrůd zapsána v roce 1973 a je vysoká přibližně 90 cm. Listy jsou trávovitě zelené bez stínování, pevné, velké, čepel je vejčitá, dlouhá 40 cm a široká 17 cm. Odrůda se vyznačuje velkými červenooranžovými květy se žlutým lemem, jícen je žlutý červenooranžově skvrnitý. Průměr květenství je 8 cm a přesahuje nad listy.
Topas
Odrůda opět ze skupiny zelenolistých dosen byla uvedena v roce 1973. Rostliny spíše středního vzrůstu jsou vysoké přibližně 70–80 cm. Listy jsou trávovitě zelené, bez stínování, pevné, velké, tvar čepele je vejčitý. Odrůda se vyznačuje velkými žlutými květy s tmavším zbarvením, květenství přesahuje nad listy.
Vltava
Zelenolistá dosna spíše nižšího až středního vzrůstu byla do listiny povolených odrůd zapsána v roce 1975. Je vysoká 60 cm a široká 40 cm. Listy jsou trávovitě zelené bez stínování, pevné, dlouhé 40 cm a široké 15 cm, tvar čepele je vejčitý. Odrůda se vyznačuje velkými světle žlutými květy se zlatým nádechem, na spodní straně korunních plátků má narůžovělé skvrny. Průměr květenství je 12 cm a přesahuje nad listy asi 20 cm.
Ludmila
Další zelenolistá dosna byla do listiny povolených odrůd zapsána v roce 1979. Je vysoká 100–140 cm, široká 80 cm až metr. Listy jsou tmavě zelené bez stínování, pevné, dlouhé 45 cm a široké 25 cm, tvar čepele je široce vejčitý. Odrůda se vyznačuje velkými květy s výrazně žlutooranžovým zbarvením doplněným nepravidelným žlutým lemem. Květenství má v průměru 11 cm a přesahuje nad listy.
Dukla
Červenolistá dosna byla do listiny povolených odrůd zapsána v roce 1985. Je vysoká 110–120 cm, široká 50–60 cm. Listy jsou tmavě zelené s hnědočerveným stínováním, pevné a velké, tvar čepele je široce vejčitý. Odrůda se vyznačuje velkými červenooranžovými květy, k jícnu mají žlutou žilnatinu splývající ve skvrny. Květy jsou dlouhé 12–14 cm, květenství přesahuje nad listy 25–35 cm.
Autor: Oldřiška Sotolářová
Časopis Receptář je nejstarší a nejprodávanější český hobby magazín na našem trhu. Pravidelně svým čtenářům nabízí spoustu tipů a nápadů z nejrůznějších oblastí zájmu, které mohou pomoci vyřešit každodenní činnosti. Časopis můžeme považovat za oblíbené fórum kutilů a zahrádkářů, kde si všichni mohou vyměňovat rady, inspiraci, nápady z oblasti zahrádkářství, kutilství v dílně a v domácnosti, vaření, zdraví nebo chovatelství. Těšit se můžete na poradenské rubriky renomovaných odborníků ze všech uvedených oblastí, ale i vysoce odborné články. Nezapomíná se ani na novinky v pracovních postupech, materiálech a výrobcích.