Do dávného pravěku láká všestarský archeopark a pro návštěvníky připravuje do tří let další lahůdky, mezi něž budou patřit i archeologické sbírkové předměty Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Návštěvníci je najdou v rozšířených stálých výstavních expozicích. A těch novinek bude více.

„Všestarský archeopark bude pro návštěvníky díky těmto stavebním úpravám a novým stálým expozicím ještě přitažlivější. Výstavní prostory totiž nabídnou naprosto unikátní archeologické nálezy pořízené během výstavby dálnice D11, což byla jedna z vůbec největších sond tohoto druhu do krajiny Královéhradeckého kraje. Expedice Monoxylon, která tam také najde své místo, je zároveň jedním z nejzajímavějších projektů experimentální či živé archeologie v Česku. Rozšíření archeoparku tak má přirozené ambice posílit turistický ruch v našem regionu,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

close Expedice Monoxylon. info Zdroj: archiv KÚ KHK zoom_in Expedice Monoxylon.

V nové výstavní prostory se promění stávající budova bývalého skladu archeologického materiálu. Právě tady si zájemci budou moci prohlédnout především archeologické sbírkové předměty z Muzea a galerie Orlických hor, které v současné době nemá kapacitní prostory pro jejich zpřístupnění a prezentování. Spolupráce s Archeoparkem Všestary muzeum zvolilo jako vhodnou alternativu, jak inovativním a naučným způsobem veřejnosti představit archeologické sbírkové předměty.

"Díky projektu se rozšíří také kinosál využívaný pro přednášky. Vzniknou zároveň dvě nové dílny, které budou nabízet programy pro školy. Hlavní budovy archeoparku se přestavba nedotkne. Stavební práce by měly začít letos, hotové by měly být v roce 2025. Celkové výdaje projektu přesáhnou 30 milionů korun, z nichž 85 procent by měla pokrýt evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, zbytek doplatí kraj ze svého rozpočtu. Financování projektu odsouhlasili krajští zastupitelé," doplnil mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Královéhradecký kraj rozšíření archeoparku připravuje už několik let. Na svém posledním jednání krajští zastupitelé souhlasili s financováním této akce z krajského rozpočtu. Projekt administruje Centrum investic, rozvoje a inovací Královéhradeckého kraje.