V Hradci Králové se jedná o pobočky v ulicích Petra Jilemnického, Štefánikova, K Sokolovně, Milady Horákové, Fráni Šrámka, Pardubická a na třídě Eduarda Beneše. „Rozhodně mě mrzí, že žádná z těch variant poboček, které mají být zrušeny, s námi nebyla projednávána. To si myslím, že je špatně, protože právě komunální samosprávy mají větší vhled do některých specifik,“ řekla hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Podle ní se omezení služeb dotkne hlavně starších lidí. „Určitě to bude největší komplikace pro starší generaci, asi ne pro všechny, protože mnozí z nich už žijí digitalizovanou dobou, ale dovedu si představit, že pro část to bude problém,“ dodala Springerová.

Pošta oznámila k 1. červenci zrušení celkem 300 poboček ze současných 3200. „Česká pošta neuzavírá pobočky v obcích, kde sídlí pouze jedna pošta. Zároveň se redukce pobočkové sítě netýká pošt Partner, kterých je po celé České republice 819,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík s tím, že se zástupci samospráv se manažeři státního podniku osobně setkají, vše jim vysvětlí a budou s nimi diskutovat o zajištění služeb.

V Novém Bydžově se má změnit fungování pobočky. „Pošta u nás omezí sobotní provoz, některé věci mají být na druhou stranu posílené. O sobotní provoz jsou spory už několik let. Lidem se to asi líbit nebude, ale důvody jsou to pochopitelné,“ poznamenal novobydžovský starosta Pavel Louda.

Také v Chlumci nad Cidlinou mají jedinou poštu. „U nás by se nic v obsazení pošty měnit nemělo. Má se ale centralizovat dodejna, ta by přešla do Nového Bydžova,“ vysvětlil chlumecký starosta Vladan Kárník.

Zásilky by pošťáci rozváželi z 13 kilometrů vzdáleného sousedního města. „Stojí nám tady lidé na poště ve frontách, řešili jsme s paní ředitelkou, co s tím dál. Rozšíření pracovní doby není na místě, ale ta otevřená okénka nejsou v některých časech kapacitně úplně dobře nastavená. Uvidíme, jestli pomohou datové schránky a jestli centralizace dodejny do Bydžova přinese úsporu času nebo naopak starosti,“ konstatoval Kárník.

Na Hradecku se budou rušit pobočky jen v krajském městě, v celém hradeckém kraji jich ubyde 16. Po dvou pobočkách v Jaroměři, Náchodě a Vrchlabí, jednu zavře pošta v Jičíně, Trutnově a v místní části Meziměstí Ruprechticích. Rychnovsko může být v klidu, tady se počet poboček měnit nebude.

Pošta ruší pobočky kvůli úsporám. „Redukce poboček byla stanovena podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu. Konkrétní pošty byly vybrány podle návštěvnosti klientů, počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu a kritérií, která jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou bezbariérový přístup nebo dostupnost MHD,“ vysvětlil Vitík.

Rušené pošty
v Královéhradeckém kraji
Hradec Králové 16 Petra Jilemnického 400/50, Plotiště nad Labem
Hradec Králové 11 Štefánikova 534/29a, Moravské Předměstí
Hradec Králové 7 K Sokolovně 540, Věkoše
Hradec Králové 6 Milady Horákové, Třebeš
Hradec Králové 5 Fráni Šrámka 1518/3, Pražské Předměstí
Hradec Králové 4 Pardubická 752, Kukleny
Hradec Králové 12 Edvarda Beneše 1423/21, Nový HK
Jaroměř 3 Traxlerova 110, Josefov
Jaroměř 4 Na Zavadilce 795, Pražské Předměstí
Jičín 5 Na jihu 553, Nové Město
Meziměstí Ruprechtice 252
Náchod 4 Českoskalická 192, Staré Město na Metují
Náchod 3 Polská 105, Běloves
Trutnov 3 Lípové náměstí 374, Poříčí
Vrchlabí 3 Poštovní 101, Podhůří
Vrchlabí 6 Nerudova 1271