Slavnostní vyhlášení Firmy roku 2022 Královéhradeckého kraje se uskutečnilo 6. června na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. Zabodovali podnikatelé a firmy ze všech regionů kraje. Ocenění bylo rozděleno v šesti kategoriích.

Dočkal se ho i Jan Šauer ze Semechnice na Rychnovsku, a to v kategorii osob samostatně výdělečně činných. Jeho rodinná firma, dnes známá spíše pod obchodním jménem Šauer – Turbo – Energo – Servis, zaměstnává přes 10 zaměstnanců.

„Tento dynamický podnik působí v oblasti automobilového a agro sektoru, vodních elektráren a lodních pohonů. Firma dále spolupracuje s okolními průmyslovými podniky a nabízí širokou paletu služeb, včetně výpalků CNC plazmou, soustružení, frézování a broušení. Inovativní nástřiky speciálních pryžových, keramických a pokovovacích technologií jsou další specialitou firmy, jež posiluje její pozici na trhu,“ přibližuje Krajská hospodářská komora zaměření firmy, která je aktivní nejen v Česku, ale také na Slovensku a své výrobky dodává i do Velké Británie.

V kategorii Firma do 50 zaměstnanců zabodovala společnost Golf Club U Hrádečku s.r.o., známá jako Grund resort. Jde o čtyřhvězdičkový resort nacházející se v Mladých Bukách. Jeho chloubou je golfové hřiště, které se umístilo v Top 10 ankety Golfový areál roku 2022. Kromě golfového hřiště a luxusního ubytování jsou tu návštěvníkům k dispozici cvičné hrací plochy, restaurace, golfová klubovna, hotelový wellness a saunový svět s venkovní ochlazovnou.

Firmou roku do 250 zaměstnanců je společnost ZPA Smart Energy a.s. z Trutnova. Je významným hráčem na poli energetiky. V současné době má přes 200 zaměstnanců, vlastní vývoj a výrobu. Její kancelář byste našli také v Praze a Berlíně.

„TZPA Smart Energy je předním evropským výrobcem inteligentních elektroměrů a systémů dálkového sběru dat a řízení rozvodné sítě Smart Grid. Vyvíjí a instalují systémy pro nadnárodní energetické společnosti. Zabývají se unikátními projekty, kooperují s významnými světovými energetickými firmami a vyhlášenými univerzitami, vyrábí produkty na míru, pracují s nejnovějšími technologiemi a následují moderní trendy. Společnost letos slaví 30 let od úspěšné privatizace,“ uvádí na svých stránkách Krajská hospodářská komora.

V kategorii Firma nad 250 zaměstnanců patří ocenění společnosti Datwyler Sealing Technologies CZ s.r.o. z Nového Bydžova, výrobci přesných pryžových lisovaných výrobků, které se využívají v automobilovém průmyslu v brzdových systémech a v systémech pro řízení a kontrolu emisí.

Výrobní závod v Novém Bydžově zaměstnává přes 500 zaměstnanců a s obratem přes 1,2 miliardy korun je strategickým a klíčovým závodem nadnárodní korporace Datwyler, mající hlavní sídlo ve Švýcarsku. Společnost má letité zkušenosti v oboru a velké know-how v oblasti zpracování pryže. Díky tomu je předním světovým dodavatelem v tomto obchodním segmentu. Spokojenost a rozvoj jejich zaměstnanců je pro ně klíčové a jednou z hlavních firemních hodnot je chovat respekt jeden k druhému.

Cenu získala rovněž společnost společnost Electroforming s.r.o. z Nového Města nad Metují v kategorii Inovativní firma roku. Zaměřuje se na výzkum, vývoj a výrobu v oblasti elektrochemie a strojírenství, hlavní oblastí její činnosti jsou aplikace elektroformování a speciálních povrchových úprav ve strojírenství, elektrotechnice a památkové péči. Společnost spolupracuje s řadou našich i zahraničních společností, soukromníků i vědecko-výzkumných institucí.

Podnikatelkou roku 2022 se stala Iva Labaštová z Holína u Jičína, svoje podnikání zahájila v roce 1997 v oboru vedení účetnictví, v roce 2002 vybudovala pěstitelskou pálenici a ovocný lihovar.

„Kromě výroby destilátů v objektu pořádala koncerty, divadelní představení a řemeslné jarmarky, takže se místo stalo centrem kulturního dění regionu,“ seznamuje s dalším záběrem této podnikavé ženy pořadatel soutěže.

Po 17 letech se rozhodla firmu prodat a zúročit nabyté životní zkušenosti a vědomosti získané průběžným studiem fungování lidského těla a psychiky ve zcela odlišném oboru: „Od roku 2014 se zabývá poradenskou, konzultační a přednáškovou činností v oblasti řešení fyzických i psychických problémů, především Metodou RUŠ. Pomáhá lidem, kteří chtějí vzít zodpovědnost za svůj život do svých rukou a nevědí, jak na to. Řeší s nimi problémy v oblasti vztahů, prožitých traumat, nespokojenosti v práci, strachů, depresí a úzkostí, zdravotních i jiných potíží. Pomáhá lidem změnit jejich život tak, aby byli spokojeni ve všech jeho oblastech a stali se sami tvůrci svého štěstí.“