V pondělí po 10. hodině vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před povodňovým ohrožením pro Královéhradecký kraj (Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Hradec Králové, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov) a Pardubický kraj (Chrudim, Pardubice, Polička, Přelouč).

V Královéhradeckém kraji byl po 13. hodině nejvyšší třetí stupeň (ohrožení) na Labi ve stanicích Vestřev, na přehradě Les Království a na Orlici v Týništi nad Orlicí. Na Lese Království byla nejhorší situace v šest hodin ráno, na stanici Vestřev o hodinu dříve. Cidlina v Jičíně se v 10 hodin dostala na 80 centimetrů, což je právě hranice mezi 2. a 3. stupněm povodňové aktivity, ale poté mírně klesala.

Fotogalerie: Orlice v Týništi vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity

Orlice v Týništi nad Orlicí dosáhla kolem 13. hodiny výše 389 cm, 19 cm nad hranici pro vyhlášení třetího stupně povodňově aktivity. Toho dosáhla už kolem 8. hodiny ráno.  

Druhý stupeň se držel po 13. hodině v Novém Městě nad Metují, kde v Krčíně vystoupala řeka Metuje v 10 hodin na 195 cm, ale nyní už začala pomalu klesat. Setrvalý stav už několik hodin měří stanice na Úpě ve Zliči u České Skalice. Řeka Kněžná v Rychnově nad Kněžnou dosáhla svého vrcholu ve druhém pohotovostním stupni ráno v 5.40 a od té doby poklesla téměř o deset centimetrů. Klesat začala i Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí. Svého vrcholu už podle předpovědi ČHMÚ dosáhla i Cidlina v Novém Bydžově. Na hranici prvního a druhého stupně se pohybuje i Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Nekoři. Zdobnice ve Slatině nad Zdobnicí dosáhla svého vrcholu ve tři hodiny ráno a od té doby poklesla, po 13. hodině tu platil první stupeň povodňové aktivity.

V Pardubickém kraji je situace nejvážnější na Chrudimce v Nemošicích, na Novohradce v Úhřeticích, kde hladiny dosáhly třetího stupně a stále stoupají. Podle prognózy hydrometeorologů by hladina Chrudimky měla kulminovat kolem 18. hodiny. Z Dolního Bradla přišla dopoledne zpráva, že se už voda z Chrudimy dostala do některých domů.

Hladina Labe přinášející vodu z Krkonoš bude i nadále stoupat. V Němčicích již v šest hodin ráno řeka dosáhla povodňové dvojky a od té doby přidala 20 cm. V Přelouči by mohla hladina Labe dosáhnout III. stupně v úterý v poledne.

Doporučení hydrometeorologů:

3. (nejvyšší) stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost dopadů povodně. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Parkovat vozidla na výše položených místech. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.