Sejdeme se u tanku. Když tato věta před pěknou řádkou let v Hradci zazněla, každý měl jasno, o jaké místo se jedná. Tehdejšímu náměstí Osvoboditelů poblíž Muzea východních Čech totiž vévodil památník osvobození v podobě tanku. Stával zde od roku 1949 až do 5. května 1991, kdy byl odstraněn a pravděpodobně skončil ve šrotu. Svůj tank však měl i Vamberk na Rychnovsku.

"Tank č. 45 stál v parku na dnešním Lűtzowově náměstí v letech 1977(?) až 90. Měl zajímavou historii, ač se nezúčastnil žádné válečné bitvy. Byl sestaven ve vambereckých kasárnách, skladu tankových náhradních dílů, tamním velitelem v letech 1961 až 63. Údajně byl provozuschopný a absolvoval i několik jízd na Vyhlídku," připomíná Jiří Hostinský ze Spolku přátel historie Vamberka, spolek má ve svém archivu i několik snímků, na nichž je tank zachycen.

Pochodeň z 23. listopadu 1989.
RETROSERIÁL: Milicionáři: Jsme pro udržení klidu a pořádku

Pomník se z něho stal vlastně náhodou, nevědělo se, co s ním.

"Při jedné z inventur z vyšších míst se zjistilo, že není nikde evidován a vyvstala vskutku nerudovská otázka - kam s ním? Nakonec se ho podařilo umístit na podstavec v parku, kam si tank sám dojel. Od té doby se v parku konaly veškeré oslavy, jako výročí konce 2. světové války, VŘSR a podobně, za účasti politiků, vojáků, pionýrů, svazáků i Lidových milicí. V roce 1990 ho z podstavce sundal jeřáb a odvezen byl na Polom ke sběrateli vojenské techniky, který ho odkoupil," popsal další osud tanku Jiří Hostinský.

Pískovcové desky si prý odvezla zámělská kamenická firma a betonový základ skončil na skládce.

Ilustrační foto
Pád komunismu oslavil v Hradci i Václav Havel

Ostatně u téhož sběratele, který získal tank z Vamberka, skončila i socha V. I. Lenina, která shlížela z podstavce na Leninově náměstí v Hradci Králové. Šlo o vůbec první Leninovu sochu sovětské provenience odhalenou v Československu, stalo se tak 15. dubna 1970. Socha se dostala do města jako dar družebního města Černigova.

Své náměstí i sochu měl přitom v Hradci Králové od roku 1973 také Klement Gottwald. Bronzový monument se dnes rozhlíží do krajiny u Hradce Králové kousek za Rusekem.

"Sochu Klementa Gottwalda odstranili 11 ledna 1990. Ještě předtím sehráli studenti alegorii pod názvem Boží soud. Sochu V. I. Lenina z dnešního náměstí Svobody odstranili 22. února 1990," zavzpomínala před lety pracovnice Muzea východních Čech Jaroslava Pospíšilová.

Tank v přelouči kolem roku 1980.
Traktor vystřídal zadumaný Lenin. Přeloučský tank opět jezdí

Sochu V. I. Lenina měly i Pardubice. Sedící Lenin byl v únoru 2001 na druhý pokus prodán v dražbě za 407 tisíc korun. Tank pak měl své čestné místo rovněž v Přelouči. Zůstal na něm až do července roku 1990, kdy byl odvezen do Vojenského historického ústavu.