Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zubaři přiznávají: Je nás málo!

Trutnovsko - Oblastní stomatologická komora v Trutnově potvrzuje, že chybí lékaři, kteří by pracovali jen za úhrady pojišťoven.

22.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock

Sehnat nového zubního lékaře je často neřešitelný úkol. Také v Podkrkonoší je stomatologů málo a čekací doba při objednávání se výrazně prodlužuje.
„Manželka se chtěla objednat na kontrolní prohlídku a objednali ji až na říjen. Jaký to má smysl," postěžoval si například nedávno Petr Teuber z Kocbeří. Zároveň tím poukazoval na, podle svých slov, katastrofální nedostatek zubních lékařů, který na Královédvorsku panuje.

Jeho příklad není rozhodně ojedinělý. Najít nového zubního lékaře není snadnou záležitostí v celém okrese. Pokud není člověk s péčí ve stávající ordinaci spokojen, měl by si odchod raději dvakrát rozmyslet.

Lidé totiž v extrémních případech, kdy se dlouhodobě nachází bez péče, hledají zubního lékaře dokonce i skrze diskuse na sociálních sítích. Kdo přitom někdy zažil bolest zubů, potvrdí, o jak nepříjemnou situaci jde. Možná i proto je zubní prevence jednou z nejvyhledávanějších preventivních návštěv lékařů vůbec.

„Nedostatek zubních lékařů samozřejmě pociťujeme. Není to jen otázkou Trutnovska, ale tento trend je celokrajský, možná i celorepublikový," přiznává Rudolf Dušánek, předseda Oblastní stomatologické komory se sídlem Trutnově. „U nás je to dáno hlavně věkovou strukturou zubních lékařů. Konkrétně na Trutnovsku bojujeme s přestárnutím zubařů. Starší členové stomatologické komory, silné ročníky, totiž odchází do důchodů. A náhrada se za ně hledá velmi těžko," objasňuje.

Jeho osobu znají mnozí pacienti. Sám Rudolf Dušánek totiž provozuje šestici ordinací ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, ale i v Žacléři a Úpici.

Chybí vám zubař? Zajímejte se

Vinu za neuspokojivou situaci Rudolf Dušánek dává zdravotním pojišťovnám, které mnohé z běžných zubařských úkonů nemají dostatečně finančně ohodnocené. „Když se peru půlhodiny s dítětem, abych mu vůbec mohl vytrhnout mléčný zub, a dostanu za to 87 korun od pojišťovny, je to adekvátní? A to je jen příklad. Ze strany pojišťovny je to hrozně podhodnocené. Navíc by pojišťovny asi měly lépe kontrolovat plnění nasmlouvaného portfolia výkonů u jednotlivých lékařů," poukazuje ostřílený a v regionu oblíbený lékař.

Pojišťovna oponuje

Největší tuzemská pojišťovna jeho slovům oponuje čísly. „Počet praktických zubních lékařů je z hlediska VZP v okrese Trutnov výrazně vyšší, než jaký je průměr za celou ČR. Na jednoho zubaře zde připadá cca 691 klientů VZP. Z tohoto pohledu mohu konstatovat to, že pro klienty VZP je v okrese Trutnov zajištěna nadprůměrná péče praktických stomatologů. Zda je tomu tak i u klientů ostatních zdravotních pojišťoven, cca 40 % populace, netuším," sdělil Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Ta zajišťuje na území Trutnovska péči pro 
tři z pěti klientů.

„Bohužel mladých kolegů je málo. A pokud už v regionu zůstanou, chtějí práci dělat tak, aby za její odvedení dostali adekvátně zaplaceno, což je pochopitelné. Věnují se proto raději nadstandardní péči, za níž dostanou zaplaceno, a menšímu počtu pacientů," přemítá Rudolf Dušánek, který se stará až o 11 tisíc pojištěnců. Poukazuje i na fakt, že jde také o informovanost veřejnosti, která se má prý o možnosti svého pojištění aktivně zajímat.

I toto tvrzení ovšem VZP dementuje. „Stomatolog nemůže odmítnout zaregistrovat pacienta do své péče s odůvodněním, že poskytuje pouze nadstandardní péči. Pokud tak činí, jedná v rozporu s platnými předpisy a lidé mají možnost si na něj stěžovat," upozorňuje Tichý z VZP. „Stížnost by měli adresovat v prvé řadě zřizovateli daného zdravotnického zařízení, následně případně tomu, kdo dotyčnému lékaři vydal registraci, tedy na příslušný krajský úřad," doplňuje.

Jaké je ale praktické východisko z řeči čísel? Jak si mají poradit lidé, kteří svého lékaře nemohou najít?

Ani předseda trutnovské komory Rudolf Dušánek nevidí cestu, jak z utažené kličky ven. Pomoci by prý ale měla návštěva pobočky pojišťovny, u níž je pacient registrován. Ta mu musí doporučit smluvního lékaře, který je povinen péči poskytnout. „Pojišťovny by měly garantovat to, že když pacient žádá péči, má ji dostat. Jinak nemá smysl ji posílat peníze," říká. „Sama stomatologická komora tohle není schopna vyřešit."

Zaměstnal Ukrajince

Známý lékař ze Dvora Králové se k problému postavil už před lety jinak. Zaměstnal čtyři lékaře z Ukrajiny. „Kdybych je neměl, musel bych tři ze svých ordinací uzavřít a cca 8 tisíc pacientů by bylo bez zubního lékaře," upozorňuje Rudolf Dušánek. „Mladým se nijak nedivím, že chtějí naši práci dělat smysluplně. Já už jsem ale v pasti, provozuji péči hrazenou pojišťovnou roky. Ven z toho kolotoče nemohu," usměje se trpce.

I předseda oblastní stomatologické komory už musí pacienty ve svých ordinacích odmítat. „Je mi těch lidí líto, ale jinak to nejde. Takhle toho mám nad hlavu," říká. A kolik zubních lékařů na Trutnovsku vlastně chybí? „To se takhle říct nedá. Nyní nás je v trutnovské komoře plus minus devadesát, což zjevně nestačí. Sám si myslím, že pro některé lidi je situace neřešitelná, protože chybí hlavně ti lékaři, kteří by ošetřovali pacienty za úhradu od pojišťoven a bez požadavku za nadstandardní platbu," říká Rudolf Dušánek.

„Počet praktických stomatologů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v ČR výrazně vyšší, než např. v Rakousku, Belgii, Francii, Švýcarsku, Irsku, Itálii, Slovinsku, Španělsku či třeba Velké Británii a rovněž výrazně vyšší, než jaký je průměr v celé Evropě," nedělá si z tématu příliš těžkou hlavu mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Ovšem statistiky jsou jedna věc, realita také na Trutnovsku je jiná. Sehnat zubního lékaře, který by poskytoval kvalitní péči plně hrazenou od pojišťoven, je kumšt.

„K čemu je totiž pacientovi zubní lékař, který ze zhruba třiceti plně hrazených výkonů poskytuje pouze čtyři," ptá se Rudolf Dušánek. Protože je bezplatná zdravotní péče od státu garantovaná, měl by se člověk o své možnosti aktivně zajímat.

Jak jste na tom vy? Máte svého zubního lékaře?

Autor: Jaroslav Pich

22.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patrik Rybár.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení