To je smutná praxe nejen podomních obchodníků, ale také vypočítavých zlodějů.
Zastavit by je mělo nové nařízení, které od začátku března platí v okresním městě.

„Vztahuje se na podomní prodej bez předchozí objednávky v objektech určených k bydlení," prozradila místostarostka Jana Drejslová.

Město přijalo nařízení na popud ředitelky rychnovských Sociálních služeb Hany Skořepové.
Podomní obchodníci totiž někdy doslova útočili na obyvatele Sociálních služeb.

„Prodejci sem chodili, protože věděli, že zde bydlí staří lidé. Přesvědčovali je k podepsání nejrůznějších dokumentů. Několikrát jsme druhý den v kanceláři s nešťastnými seniory situaci řešili, ale vypovězení smluv není jednoduché," prozrazuje Hana Skořepová.

Personál Sociálních služeb s podomními obchodníky nic nezmohl. Senioři jsou totiž svéprávní.
„Potřebovali jsme nějaké nařízení, jehož znění bychom mohli vylepit na dveře a v případě jeho porušení zavolat městskou policii," říká ředitelka.

K podání návrhu na omezení podomního prodeje přivedla Hanu Skořepovou nepříjemná příhoda.
„Situace vyvrcholila, když do Sociálních služeb přišli dva mladíci nabízet elektřinu. Byli agresivní a jejich chování bylo nehorázné. Nic jsme s tím však nedokázali udělat," vzpomíná.
Dnes už dovedou situaci řešit snáze. Pokud prodejce neposlechne nařízení, smí zavolat policii.

„Pokud prodejce nebude respektovat toto nařízení, lidé  by se měli obrátit na městskou policii nebo na živnostenský úřad, který zahájí správní řízení," popisuje místostarostka Rychnova Jana Drejslová.

Ačkoli v minulých třech letech nebylo na policii podáno žádné trestní oznámení v souvislosti s podomním prodejem, senioři jsou i tak obětmi.

A to zlodějů, kteří se jim pod nejrůznějšími záminkami vloudí do domu či bytu. Rychnovští policisté každoročně řeší několik takových případů.

Pachatelé se stále drží stejného scénáře a záminky, pod kterými se dostanou ke starým lidem domů, jsou nejrůznější.

„Od vyplacení přeplatků energií, vody, prodej dek, holícího strojku, broušení nožů, vyplacení výhry, využití toalet, kontroly vodoměru, výkupu starých spotřebičů," vypočítává Alena Kacálková.

Událost policisté nejčastěji šetří jako krádež nebo jako pokus o ní, podvod a ojediněle jako loupež.
„Ze statistiky vyplývá, že od roku 2004 do roku 2012 se případy pohybovaly maximálně do deseti za rok. V letošním roce doposud neevidujeme žádný případ," popisuje policejní mluvčí.

Jedním z velkých problémů je podle ní fakt, že jsou pachatelé takových činů jen těžko postižitelní.
Okradení senioři si totiž všimnou, že jim něco chybí pozdě a když už se pachatele podaří zadržet, bez svědka se mu většinou nic neprokáže.

„Vymlouvají se na to, že si je senior s někým spletl a podobně," uzavírá mluvčí.
Ochránit seniory před těmito podvodníky by tedy mohlo nové městské nařízení.  A to nejen ty rychnovské.

O podobném omezení totiž přemýšlí i v Opočně. „Řešili jsme to, ale zatím v tom nebudeme nic podnikat. Není to tak jednoduché. Je potřeba odlišit různé druhy podomního prodeje – třeba prodej vajíček od nabídek energií," říká starosta města Štěpán Jelínek.

Barbora Zemanová