Statistika rychnovské policie sice vykazuje příznivý trend, přesto neuplyne měsíc, kdy by kriminalisté nemuseli vyjet k vykradenému obydlí.

„Za prvních pět měsíců letošního roku evidujeme osm případů vloupání do bytů a rodinných domů. Za stejné období vloni jich bylo deset. V letošním roce je ale objasněnost těchto případů výrazně vyšší," uvedla Alena Kacálková, mluvčí rychnovské policie.

I bez nákladných zabezpečení se přitom dá nepříjemnému zážitku vyhnout. „Každý může bezpečnost svého domova ovlivnit tím, že bude dodržovat jednoduchá pravidla," uvedl Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Základní poučkou je zavírat okna a zamykat dveře i při opuštění domu na krátkou dobu. Klíče bychom rozhodně neměli schovávat blízko vstupu, určitě ne pod rohožkou.

Člověk by ale především neměl nijak upozorňovat na svou nepřítomnost a o chystaném odjezdu by měl informovat jen nezbytný okruh lidí. Sdělovat  dobu své nepřítomnosti na sociálních sítí se může rovnat pozvánce pro zloděje.

Spolehlivý soused  je nad zlato

Majitel by měl naopak dohled nad domem či bytem svěřit důvěryhodné osobě. Ochotný soused pravidelně vybere schránku, ale může i větrat nebo jinak navozovat dojem, že dům je obydlen.

Ne každý má ale takové štěstí na okolí. „Když s přítelkyní odjíždíme pryč, tak zkontrolujeme zavřená okna a zamčené dveře. Klíče nikomu z okolí nesvěřujeme, protože tak důvěrné vztahy nemáme," svěřil se Petr Moravec z Rychnovska.

Rozhodnutí zlodějů mohou ale ovlivnit i zdánlivě nesouvisející záležitosti, jakou je třeba úprava zahrady. Bujný porost kolem plotu sice zajišťuje uživatelům zahrady soukromí, zlodějům ale dobrou clonu pro práci. Je rovněž dobré mít objekt na noc osvětlen.

Statistika a nejdůležitější rady

leden – květen 2013        8 případů vloupání     5 případů objasněno
leden – květen 2012        10 případů vloupání    1 případ objasněn
rok 2012 celkem         33 případů vloupání    9 případů objasněno

• o odjezdu informovat minimum lidí, nedávat data na sociální sítě
• svěřit obydlí spolehlivému člověku, který jej pohlídá a vybere poštu
• neposkytovat zlodějům clonu pro jejich práci vzrostlým porostem
• cennosti nafotit a ukrýt do trezoru, zapsat výrobní čísla elektroniky
• neponechávat na zahradě nářadí, které mohou zloději použít