„Dalo by se říci, že se nápad zrodil u piva," směje se Kateřina Kopecká, manželka jednoho z organizátorů. Pokud bude mít akce ohlas, rádi by ji prý zopakovali i příští rok. „Chtěli bychom založit tradici a za rok připravit ještě větší festival," prozrazuje.

Akci provázela i hudební vystoupení. Zahrála například kapela Brisk Fart z Třemošnice. „V blízkosti tohoto města funguje také jeden z pivovarů, který na festival přijel," popisuje Pavel Černý.

S přípravami začali v dubnu. „Můj sen byl zorganizovat festival minipivovarů," sběratel.

Pro festival byly vyrobeny jedinečné pivní etikety. „V podvečer vylosujeme z lidí, kteří vyplnili anketu, výherce. Odnesou si pivo s etiketou Zlatý potok. Bude to pro ně takový suvenýr, památka na festival," říká Pavel Černý.

Sám je milovníkem piva. Sběratelství etiket ho natolik pohltilo, že ho provází už šestnáct let jeho života. „Je to moje vášeň," svěřuje se sběratel.

Milovníci zlatého moku si na festivalu přišli na své. „Ochutnal jsem už piva od všech pivovarů. Teď musím začít trochu brzdit. Přeci jen sluníčko dává člověku zabrat," směje se jeden z návštěvníků Josef Fridrich, který na akci zavítal náhodou. „Jsme tu na návštěvě u známých. Festival nás potěšil, je to moc dobrý nápad," dodává.

Milovník piva a také vášnivý sběratel pivních etiket – to je PAVEL ČERNÝ z Rychnovska. Letos spolu se svým kamarádem uspořádal v Kounově první Podorlický festiválek minipivovarů. Rozpovídal se o svém koníčku a také o kounovské „oslavě zlatého moku".

Kolik kusů etiket vlastníte?
Odhaduji jejich počet na dvě stě pět tisíc. Dohromady jsem je dával šestnáct let.

Kde je sháníte?
Kamkoli přijedu, získávám etikety. Dokonce mi je dávají i moji známí. Všechny jsem musel „nainfikovat", aby na to mysleli a vozili mi je.

Které etikety si vážíte nejvíce?
Jedné ze šedesátých let. Pochází z pivovaru ve Francouzské Guyaně, který vařil pivo jen jeden rok. Dnes
by měla hodnotu 500 euro. Na světě ji má asi osm lidí.

Kde máte svou sbírku uskladněnou?
Etikety mám rozdělené v šanonech v průhledných deskách. Mám v tom systém. Eviduji, kolik mám etiket z různých zemí a z jakých pivovarů. Podle toho je dokážu vyhledat.

Dokázal byste ve své sbírce najít jednu konkrétní etiketu?
Kdyby mi někdo řekl název pivovaru, určitě bych ji uměl dohledat.

Kde se zrodil nápad uspořádat festival?
Byl to můj velký sen. Pivo mám pochopitelně rád a chtěl jsem ukázat produkci minipivovarů.