Zatímco v minulých letech byl sklad potravin pro náchodské medvědy Ludvíka a Dášu po zimě takřka nedotčen, tak letos tu byla medvědářka Jana Vlášková velmi častým hostem. Dlouholetí huňatí obyvatelé příkopu náchodského zámku se k zimnímu spánku totiž ne a ne donutit. Důvodem byla absence dlouhé zimy.

„Kromě prosince, kdy dokonce i sněžilo a občas uhodily mrazy, tak toho moc nenaspali. Během dne se probouzeli a chodili si minimálně jednou pro jídlo. Pak si šli zas na chvíli lehnout,“ nechala se slyšet medvědářka a dodala, že oba huňáči preferovali hlavně tvaroh, maso, piškoty a zeleninu.

„U zeleniny vedla mrkev, řepa a brambory,“ vyjmenovala medvědí zimní menu Jana Vlášková. Tu kromě toho, že oba medvědi prakticky popřeli tradici zimního spánku, překvapil i fakt, že bručouni v zimních měsících pohrdli svojí oblíbenou potravinou - paprikou. „Po té se v létě mohou utlouci, ale teď zůstala ve skladu takříkajíc na ocet, zmrzla a musela jsem ji vyhodit,“ posteskla si Jana Vlášková.

Podle ní je i přes deficit spánku náchodské duo po zimě v dobré kondici. „Oba jsou zatím sice ještě trošku mátoživý, ale když vykoukne sluníčko, můžou je lidi spatřit, jak se na něm rozvaleni sluní. Ještě pár slunečních dní a budou Ludvík a Dáša zase plní energie,“ dodala žena, která si také povšimla, že oproti jiným letům chtějí oba huňáči více klidu. „Jako by chtěli naznačit, že nemají letos řešit zbytečnosti a nemyslet na hlouposti,“ odtušila vzkaz jejich svěřenců, kteří k náchodskému zámku neodmyslitelně patří již od roku 1995, Jana Vlášková.