VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy se méně zadlužují, půjčují si zase ale na zbytečnější věci

Hradec Králové - „Začalo to půjčkou na televizi, skončilo úverem na dovolenou. Pak jsem zjistil, že mít dluhy není úplně snadné, byť kolem sebe mám spoustu lidí, kteří je mají a vypadají spokojeně. Už teď vím, že je blbost půjčovat si na nehmotné věci," vypráví třiatřicetiletá Petra.

2.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Adam Knesl

V Královéhradeckém kraji má podobnou zkušenost každý dvacátý obyvatel, což v rámci republiky řadí kraj na deváté místo. Problémy s dluhy mají více muži (57 %) než ženy (43 %).

„Ženy se zpravidla staví ke své finanční situaci zodpovědněji než muži. Z našich statistik vyplývá, že se ženy zadlužují až o 22 procent méně než muži. Pokud se navíc do finančních problémů dostanou, je jejich průměrná dlužná částka o pětinu nižší," potvrzuje Markéta Fixová ze společnosti KRUK, která se zabývá správou a vymáháním pohledávek. V loňském roce měly ženy průměrný dluh u bankovních i nebankovních institucí ve výši 36 900 korun.

Půjčka na dovolenou

Hlavním důvodem, proč ženy dluží nižší částky než muži, je především účel, na který jsou půjčené peníze vynakládány. Ženy si půjčují zejména na spotřebu, případně na předměty do domácnosti, dovolené, dárky nebo výbavu pro děti. Muži naopak používají půjčky například na splacení leasingů a hypoték.

Ženy jsou v přístupu k financím obvykle zodpovědnější než muži. V loňském roce platilo své peněžní závazky 60 % žen, a pouze 54 % mužů.

Dobrou zprávou je také fakt, že schopnost dostát svým finančním závazkům rok od roku roste. Hlavním důvodem je zejména rostoucí neochota lidí půjčovat si vyšší finanční částky. Tento postoj spotřebitelů se automaticky promítá do silného meziročního poklesu průměrné dlužné částky v řádu až deseti tisíc korun. Právě pokles průměrné dlužné částky umožňuje v současné době zadluženým osobám splatit své závazky dříve.

Dva roky na splacení

Z aktuálních výsledků ČSÚ vyplývá, že v loňském roce byli dlužníci schopni měsíčně ušetřit částku ve výši alespoň 1 700 korun. V případě, že by vynaložili tuto sumu na splacení svého dluhu, zbavili by se dluhu během roku a deseti měsíců. O rok dříve přitom mohly zadlužené osoby splatit svůj dluh průměrně až po dvou letech a deseti měsících, tedy o rok později.

Důležité je začít včas dluhy řešit a říci o nich vůbec své rodině. „Přiznání dluhů sobě i své rodině je velmi těžký, nicméně důležitý krok. Vzniklá situace je pro zadluženou osobu ve většině případů velmi psychicky náročná. Je tak důležité, aby se rodina s danou situací co nejrychleji vyrovnala a zadluženou osobu podpořila nejen finančně, ale hlavně psychicky v její snaze finanční problémy řešit," dodala Markéta Fixová.

Autor: Jan Pruška

2.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení