Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zámecké ulice na Trčkovo náměstí. Seriál o opočenských živnostech pokračuje

¨Opočno – V červnu jsme spolu s opočenskou letopiseckou komisí nahlédli do domu čp. 6 v Zámecké ulici, na němž je umístěna pamětní deska oznamující, že se v něm roku 1871 narodil význačný český malíř František Kupka. Kupkovi však velmi brzy přesídlili do Dobrušky, takže malířství jako takové si dům připsat na své konto nemůže.Ale našli jsme zde živnosti jiné. Nejprve rodinu rolníka Jozefa Čáneckého, jehož dcera si vzala Václava Kašpara. Pan Kašpar v domě začal provozovat hospůdku u Kašparů (asi od r. 1833), kde se nejen popíjelo, ale také hrálo a cvičilo – hrálo se zde ochotnické divadlo a po krátkou dobu zde byla letní tělocvična Sokola.

21.9.2013
SDÍLEJ:

DŮM ČP. 6 (vpravo) se příliš nezměnil. Na pohlednici z roku 1936 však na jeho průčelí nenajdete pamětní desku malíře Františka Kupky, ta byla slavnostně odhalena až v roce 1971. Foto: Archiv Opočna

V roce 1858 je v čp. 6 uváděna „první kancelář a kasárna na Opočně usazeného četnictva." Po smrti pana Kašpara získal dům Karel Hanger, doktor veškerých práv a zemský advokát, a jeho manželka Alžběta Hangerová, rozená baronka z Villani. Karel Hanger, který měl velmi pravděpodobně v domě i kanceláře, zemřel v roce 1889 (svou manželku přežil o 13 let). Tímto rokem jsme v červnu skončili.

Doktor veškerých práv úřadoval

Jak to bylo s domem dál? Cenné svědectví (nejen o nových majitelích) přináší farská kronika: „Koncem dubna 1889 začaly se na Opočně vyskytovati neštovice; rázu epidemie nenabyly, ale přece jen několik obětí si vyžádaly. Mezi nimi byl doktor veškerých práv Karel Hanger, advokát na Opočně. Míval jaktěživ nápady podivínské!

Tak i v nemoci. Bylo již jisto, že neštovice má, a vzdor tomu procházel se pozdě večer po městě. Následkem této neopatrnosti vyvinuly se u něho neštovice černé a na ně zemřel…

Dům po něm, čp. 6 mezi školou a knížecí zahradou, koupil kníže za 12 tisíc." Tím se začala éra domu coby domu knížecího, v němž bydleli lidé mající co do činění se správou panství. To dosvědčují matriky, knihy zemřelých či seznamy sňatků, v nichž nacházíme třeba „knížecího inženýrského assistenta, knížecího lesnického adjunkta, knížecího příručího či administrátora panství."

Colloredo-Mansfeldové vlastnili dům několik desetiletí, v roce 1949 se objevuje doklad o novém „vlastníkovi". Dokument uložený na stavebním odboru města uvádí, že v tomto roce žádalo o povolení k opravě fasády ředitelství Státních lesů Opočno.  Název je během dalších let uváděn v různých variantách, např. Východočeské státní lesy Hradec Králové, Lesní závod Opočno, ale jisté je, že tu měly „lesy" své kanceláře.

Další změny přišly po roce 1989. Dům získala zpět rodina Colloredo-Mansfeldů, ale spojení s lesem mu zůstalo. Kromě kanceláří zde začaly už v počátku devadesátých let fungovat i služby pro veřejnost, a to poradenství v rámci lesního hospodářství, rybolovu a myslivosti.

Do bývalé zasedací místnosti v přízemí se nastěhovala vůně květin – bylo zde otevřeno květinářství. To však nevydrželo příliš dlouho. Na rozdíl od „lesa", který tu najdeme stále. V domě čp. 6 sídlí Lesní společnost Opočno, a.s.

Domem čp. 6 se loučíme se Zámeckou ulicí a přicházíme na Trčkovo náměstí.

Původně jsme slíbili, že se s Opočnem budeme setkávat jednou za 14 dní. Reakce některých čtenářů nás zaskočily, zdá se, že mnozí si seriál opravdu oblíbili. Proto se Rychnovský deník rozhodl jinak. Opočno se bude, i když s malou změnou, hlásit každou sobotu!

Dana Marková

Autor: Redakce

21.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení