Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konvoj projel Hradcem i Náchodem, Česko opustil po 15. hodině

Hradec Králové - V sedm hodin ráno vyrazil ze Staré Boleslavi vojenský konvoj. Kolona 125 vozidel s téměř 550 americkými a britskými vojáky pokračuje přes Hradec Králové a Náchod do Polska, kde budou působit v rámci snahy o posílení východoevropské části NATO. Cestu obrněných transportérů a další armádní techniky sledovali naši zpravodajové.

26.3.2017
SDÍLEJ:

Konvoj na cestě do Náchoda.Foto: DENÍK/Michal Fanta

Transport rozdělený do sedmi částí mířil nejprve po dálnici D11 k Hradci Králové. Krajské město objel a pak zamířil přes Jaroměř na Náchod. Poslední část konvoje opustila republiku po 15. hodině. K žádným střetům nebo provokacím mezi příznivci a odpůrci nedošlo, neboť žádní odpůrci, kteří by svůj postoj dávali najevo na chodníku nestáli. Jen několik nevraživých pohledů sledovalo projíždějícího zeleného žigulíka, z jehož oken vlály pro změnu vlajky Ruska. "Během přesunu jsme nezaznamenali žádné nestandardní situace," potvrdil agentuře ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

KLIDNÝ PRŮJEZD NAŠÍM KRAJEM

Na průjezd se ve východních Čechách přišly podívat asi dvě stovky lidí.  Prvním šancí bylo tankování armádní techniky v Pravech. Kolem 9:40 ho dokončila první část konvoje, pak začala najíždět druhá - logistická část. Rychlost konvoje se při příjezdu do Prav přizpůsobila tak, aby se na dálnici netvořila kolona. "Na vojáky čekala asi dvacítka lidí, ale pravděpodobnost, že by s nimi mohli promluvit, byla malá, protože areál správy a údržby dálnic byl pro veřejnost uzavřen," oznámili přímo z místa reportéři Deníku.

Členové pardubického Klubu vojenské historie na místo dorazili v historických vozidlech – ve dvou džípech a cadillacu – veteránu. Průjezd konvoje sledovali i před dvěma lety. "My jsme tentokrát přijeli hlavně kvůli britským vojákům, ty jsme ještě neviděli. Jede s nimi i rumunský doprovod," řekl deníku člen klubu Milan Vinš.

Jedna ze skupinek vítala vojáky kolem desáté u královéhradeckého ČKD. "Vojáci mávají, lidé jimi oplácejí stejně. Průjezd je klidný, není tak sledovaný, jako v předchozích případech," hlásili z terénu naši reportéři po průjezdu prvních vojáků.

Jen za malého zájmu lidí projížděl konvoj americké armády Hradcem Králové. "Po cestě jsem viděl nejvýš čtyřicítku lidí," uvedl reportér Deníku. Mezi přihlížejícími se neobjevily žádné transparenty ani náznaky protestů, odpůrci tedy zřejmě nedorazili. Ve skupinkách, které konvoj sledovali, byli tatínkové s dětmi a příznivci, kteří vojákům mávali a fotografovali si je. Do dvanácti hodin Hradcem Králové projely tři kolony z avizovaných sedmi. Konvoj směřoval dál na Jaroměř.

Konvoj v Trotině.¨
Snímek čtenářky, který pořídila dnes v Trotině.  Foto: Hedu Panáková, Facebook

Nejpočetnější, asi dvaceti až třicetičlenná skupinka zvědavců mávala vojákům z nadjezdu u Náchoda, kam první část konvoje dorazila před jedenáctou. "Nejprve jako předvoj projela bílá dodávka s vlajícími zástavami Česka a USA. Poté zelená lada s ruskými vlajkami, zřejmě odpůrci konvoje. A pak už Američané," upřesnili naši zpravodajové.

Někteří zvědavci ale mířili spíš na státní hranice, kde česká policie předávala kolonu polským kolegům, a kde lidé předpokládali, že se obrněná technika vždy aspoň na chvíli zastaví. První vozy přejely hranice do Polska už v pravé poledne. V jednu odpoledne překročily hranice i druhá a třetí část konvoje. "Na místě je asi padesát lidí, ve větru se třepotá asi padesát vlajek s hvězdami a pruhy. Jsou tu i členové vojenské historie se dvěma americkými džípy," uvedli redaktoři Deníku. Nakonec podle odhadů k hranicích dorazlo zhruba sto padesát civilistů.

Občas místem projela už zmiňovaná zelená lada. "Na některé příznivce konvoje působí ruské vlajky jako rudá barva na býka," popsali situaci na hraničním přechodu.

Konvoj přijíždí do Náchoda.
Konvoj u hraničního přechodu v Náchodě.           Foto: Deník/Jiří Špreňar

Američané a Britové přesouvají přes Česko 125 ks vojenské techniky a 549 osob - příslušníků 2nd Cavalry regiment U. S. ARMY ze základny v německém Vilsecku. Složení vozidel je obdobné jako v konvoji, který krajem projížděl v roce 2015 - jde opět o obrněné transportéry Stryker, a to v různých modifikacích, a další logistickou podpůrnou techniku.

Autor: Redakce, Ivana Vitovská, Jiří Špreňar

26.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení