Letošní sezóna byla v Orlických horách z pohledu hasičů poměrně klidná až na povodně, při jejichž odstraňování následků pomáhali.

Spokojenost se soutěží byla i ze strany publika. „Fandit sem chodím pravidelně. Závodí mi tady syn. Chtěl by se stát profesionálním hasičem. Nerozmlouvám mu to. Podle mě je to určitě hodnotné zaměstnání, i když nebezpečné. Myslím, že zrušení vojny pro mužskou část populace nebylo dobré. Dva roky byly dlouhé, ale současným mladým mužům by rok pomohl utužit jejich zdatnost, " řekla Irena Braunová z Hradce Králové.

„O hasičském klání jsem se dozvěděl od známých. Zajímá mě to, tak jsem se sebral a přijel jsem. Soutěž sleduji pečlivě a líbí se mi," zhodnotil závod Oldřich Houška z Nové Paky.

„Mě už tady berou jako maskota, vždycky se sem těším. Požární sport je specifická kategorie, která není mezi lidmi zas tak známá. Už znám i něco málo z pravidel těchto soutěží," přidala se poslankyně  Vladimíra Lesenská.

Hlavní náplní práce rychnovských profesionálních hasičů je zásahová činnost, kterou musí v případě potřeby zabezpečit.

„Letos jsme konečně dostali do majetku naši hasičskou stanici, takže tam probíhají běžné údržbářské práce a drobné opravy.  Chtěl bych touto cestou pozvat veřejnost na říjnové oslavy čtyřiceti let založení požární stanice v Dobrušce. Budou se konat pod záštitou města. S organizací nám pomáhá pan starosta Petr Tojnar. 13. října se navíc uskuteční Den otevřených dveří stanice," zhodnotil práci rychnovských hasičů jejich ředitel Martin Král.

Páteční soutěž pořádaly Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje společně s krajským sportovním klubem hasičů. Soutěžilo se v běhu na 100 m překážek a výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže. Hasičského klání se zúčastnili profesionální a dobrovolní hasiči z České republiky, včetně reprezentačního družstva hasičského záchranného sboru ČR.

Eva Ženíšková