Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zavést či nezavést vojnu, to je, oč tu běží

Hradec Králové /TÉMA DENÍKU/ - Strašák v podobě povinné vojenské služby se několika posledním generacím mladých mužů vyhnul. Není to však na škodu?

3.7.2016
SDÍLEJ:

Armáda. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Zavřel

Pomalu, ale jistě se ozbrojené konflikty blíží k hranicím České republiky. Nikoho tedy nepřekvapí, že se čím dál hlasitěji hovoří o znovuzavedení povinné vojenské služby. Nejenže by se tím zvýšila obranyschopnost státu, ale posílily by se 
i poněkud uvolněné mravy dnešních chlapců, kterým by dril ze strany velitelů neuškodil.

Povinná vojna se romantizuje, říká psycholog

S takovým názorem se však neztotožňuje psycholog Jan Lašek: „Celý problém se generacemi, které vojnou prošly, až příliš romantizuje. Viděl jsem chlapce, kteří přišli na vojnu jako mladí 
a vyspělí muži a následně odcházeli jako alkoholici 
a flákači. Ani postoj rodičů, kteří tvrdí, že jejich synům vojna chybí, není mnohdy podložen ničím jiným, než tím, že chtějí chlapce poslat na převýchovu, neboť oni sami ve výchově selhali."

Opačného názoru je Tomáš Jerge, který si vojnou prošel a vzpomíná na ni v dobrém: „Na vojně jsme se naučili soběstačnosti a týmové práci. Rovněž jsme si přivykli dělat věci tehdy, kdy nám to bylo řečeno a nikoliv tehdy, kdy se nám zachtělo. To ještě nikdy nikomu neublížilo."

Návrhy padají různé, ale hlasitě se hovoří o zavedení povinné vojenské služby v rozsahu tří měsíců. Ta je však dle psychologa prakticky zbytečná, neboť by mladému muži nic nedala. „Pokud by mělo k zavedení vojny skutečně dojít, měla by trvat alespoň jeden rok. Teprve pak může mít nějaký význam," říká Jan Lašek, který vzpomíná i na svou vojnu: „Víceméně jsme si jen hráli na vojáčky. Avšak pro mě jakožto začínajícího psychologa to byla velká studnice materiálu."   (kr)

Vaše názory: Měla by se podle vás znovu zavést povinná vojenská služba?

Hradecko - Dlouho se mluví o tom, zda-li dnešní generaci mladých mužů nechybí dril a disciplína, které se jejich předchůdcům dostávalo během povinné vojenské služby. Zeptali jsme se tedy na názor mužů samotných.

Tomáš Jerge: Na vojenskou službu si vzpomínám velmi dobře, přičemž za skutečnou vojnu pak považuji přijímač, který trval jeden měsíc. Myslím 
si, že zavést vojnu v rozmezí dvou až tří měsíců 
by dnešním chlapcům pomohlo. Během mé služby bylo názorně vidět, že kluci, kteří jezdili trempovat či na hory, tak neměli s ničím podobným problém. Naopak „mamánci" to měli hodně těžké. Jsem toho názoru, že dnešní generace by vojnu potřebovala jako sůl.

Jakub Vrba: Třebaže dnešní mladí muži možná nejsou nejzdatnější, i oni z toho jednou vyrostou. Vinu bych rozhodně nesvaloval na generaci. Ať 
tak, či onak, pokud by se vojna zavedla, viděl bych strop jejího trvání v době tří měsíců. Ačkoliv jsem vojnu neabsolvoval, za což jsem rád, neměl bych 
s povinnou vojenskou službou problém.

Radek Kozel

Autor: Redakce

3.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Kořínek.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení