Podle scénáře začalo hořet v pátém nadzemním podlaží na lůžkovém oddělení Dětského interního, gynekologicko – porodního pavilonu. Shodou okolností právě toto oddělení je tím, o němž odpůrci fúze náchodské a rychnovské nemocnice hovoří jako o tom, které může být existenčně ohroženo.

Oddělení se prý nepřesune

„Je to nesmysl. Péče bude minimálně po dobu pěti let, což je období na jaké jsou podepsány smlouvy s pojišťovnou, zachována," oponují zastánci.
To však bylo včera dopoledne pacientům a lékařům fuk. „Cvičení bylo zaměřeno nejen na vzájemnou spolupráci základních složek IZS, ale také na prověření vnitřních krizových plánů nemocnice a spolupráci personálu nemocnice se zasahujícími složkami při evakuaci pacientů ze zasaženého objektu," upřesnila mluvčí královéhradeckého hasičského sboru Martina Žahourková.

Požár jako první zpozorovala v devět hodin ráno zdravotní sestra, která ihned zareagovala a spustila alarm. Ještě před příjezdem hasičů a záchranářů začal vedoucí lékař a zdravotnický personál oddělení připravovat 27 pacientů na evakuaci.

„Při příjezdu hasičů na místo velitel zásahu určil průzkumnou jednotku, která ihned vstoupila do zasaženého objektu a kontaktovala vedoucího lékaře třídícího pacienty. Patnáct pacientů se mohlo pohybovat a neměli vážná zdravotní omezení, deset pacientů bylo po operaci a byli částečně nebo zcela imobilní, dva pacienti byli ve vážném stavu, z toho jeden připojen na umělou plicní ventilaci," popsala mluvčí jen několik komplikací při fingovaném zásahu. Vše však běželo jako na drátkách a evakuované pacienty si  přebrala do péče zdravotnická záchranná služba.

Pravidelné akce

Druhá skupina hasičů v tu chvíli pomocí automobilového žebříku zlikvidovala samotný požár, jež vypukl v jedné z místností oddělení. Test prověřil připravenost také policie a strážníků. Podobná taktická cvičení nejsou ničím zcela výjimečným.