Jeden přenos stojí devět tisíc korun. Důvodem je částečně také to, že každé zasedání se koná v jiné místnosti a technika se tak musí pokaždé stěhovat. „Zřízení trvalé zasedací místnosti by provozní náklady snížilo. Záleží však na tom, jestli na to zastupitelstvo ve svém rozpočtu schválí peníze," řekl místostarosta Jiří Kubina.

Jiné alternativy

Na vysílání ze začátku září se dívalo zhruba 135 lidí, webovou stránku si však lidé zobrazili více než dvěstěkrát. „Myslím, že si lidé časem zvyknou a sledovanost stoupne," sdělil Kubina. Zastupitelé zvažovali i jiné alternativy. „Vzhledem k počtu diváků a pořizovací ceně záznamu si říkám, jestli by nebylo jednodušší zveřejňovat projednané materiály na internetu," podotkl zastupitel Otto Salač.

Nízká kvalita

Vysoká cena není jediným problémem online přenosů. Jaroměřští si stěžují na nízkou kvalitu přenosu a nestabilní připojení. „Sledování zasedání online vítám jako alternativu, pokud mi některá z důvodu velké vzdálenosti nevyhovují. Zaráží mě ale poměrně vysoká cena na podprůměrnou kvalitu. Uvítal bych možnost sledovat zasedání ze záznamu, nebo zveřejňování projednaných dokumentů," uvedl na diskuzním fóru města Petr Hrudka.

Vedení města původně chtělo, aby se online přenosy odsouhlasily až do konce volebního období, tedy do roku 2018. Nakonec se rozhodli, že ještě rok bude fungovat zkušební provoz a teprve poté se podle ohlasů veřejnosti rozhodnou, zda má tato služba v Jaroměři smysl.

Podobný systém funguje například v Náchodě. Zdejší jednání zastupitelstva si však obyvatelé mohou přehrát nejen online, ale také později ze záznamu. Na stránkách města jsou k dispozici videa ze všech zasedání od konce roku 2013.

Iveta Karousová