Nebylo to poprvé. „Narcisy doma pěstuji asi dvanáct let. Jednou mne k jejich výstavě přesvědčili v Přestavlkách, kde bydlím, ale hned následující rok se vše přesunulo do Kostelce. Tady na zámku se výstava koná asi popáté," řekl Adolf Papáček, který je vlastní profesí hajný.

Jezdí pravidelně

Za tu dobu si již výstava našla své stálé obdivovatele. „Jezdíme sem pravidelně a moc se nám tu líbí. Sama narcisy také pěstuji, ale letos mi příliš nevykvetly. Tady se alespoň můžu poradit s odborníkem. Můj tatínek byl zahradník, takže mohu trochu srovnávat. Ta pestrost je dnes naprosto nesrovnatelná," podělila se o své dojmy Olga Hovorková z Lupenice, která přijela i s manželem.

Na výstavu si ale každoročně najde cestu i velké množství méně zasvěcených obdivovatelů. „Už několikrát se mi tu svěřil užaslý návštěvník, který si myslel, že narcisů existují jen dva druhy – bílý a žlutý. Množstvím vyšlechtěných druhů byl pak doslova šokovaný," zavzpomínal pěstitel.

Jeho vystavované chlouby jsou však jen malou exkurzí do říše narcisů. V přízemí kosteleckého zámku jich lidé mohli vidět asi 250. Celkem jich doma zahrádkář z Přestavlk pěstuje okolo pětistovky. Počet vyšlechtěných odrůd se ale neustále zvyšuje a dnes jsou jejich počty odhadovány v řádech desetitisíců.

Patří do klubu

Mezi členy klubu Narcisářů, který sídlí v Kladně a jehož je Adolf Papáček členem, je prý v oběhu asi dva a půl tisíců druhů. Prodeje mezi pěstiteli jsou prý nejvýhodnějším způsobem k pořízení těchto krásných květin.

Není bez zajímavosti, že termín letošní výstavy se musel několikrát přesunout. Nejdříve způsobila zpoždění dlouhá zima, pak vše naopak urychlilo prudké oteplení.