Jak jejich počet ještě zvýšit? Nebo jak je více nalákat do města, do kaváren, k využívání služeb? A jak zdejší památky, díky nimž je město tak vyhledávané, společně dále obnovovat? O to společně usiluje nejen vedení novoměstské radnice, ale také majitelé zdejšího zámku.

Podepsali memorandum

Ač si už dlouhá léta vychází radní a majitelé zámku vzájemně vstříc, společné aktivity a zájmy nedávno stvrdili podpisem memoranda o spolupráci v oblasti péče o kulturní dědictví ve městě. A první velkou akcí, která na ně čeká „ve společné režii" po podpisu nového memoranda budou tradiční Brány města dokořán. Tato akce, která se uskuteční dne 25. dubna, zahájí turistickou sezónu v celém městě a vždy láká stovky lidí.

Spolupráce mezi majiteli zámku a radnicí či organizacemi města může být mnohem intenzívnější například při některých kulturních akcích, které sice už na zámku probíhají, ale jeho prostory by město mohlo využívat třeba mnohem více. Některé akce by také mohly být organizovány společně.

„Myslím si, že memorandum posílí spolupráci města a naší rodiny. Může to pomoci městu a zámku při pořádání kulturních akcí i k přivedení většího množství turistů do Nového Města nad Metují. To by pomohlo nejen zámku, ale všem podnikatelům tady ve městě. Spolupráce a zájem města a naší rodiny může přinést další nápady jak vylepšit kulturní dění a turistický ruch," míní za majitele zámku rodinu Bartoň-Dobenín Joseph Michael Bartoň-Dobenín.

Ten spolu s novoměstským starostou Petrem Hable dokument slavnostně podepsal.

„Podpisem memoranda chceme především prohloubit již stávající spolupráci se zámkem a společně postupovat při péči o kulturní dědictví a propagaci města. Úzké propojení vzájemných aktivit nepochybně povede k ještě větší atraktivitě našeho města pro turisty a návštěvníky," usuzuje starosta Petr Hable.

Cílem memoranda je tady vytvoření rámce pro vzájemnou spolupráci mezi městem a vlastníkem nejvýznamnější kulturní památky na jeho území. A to i proto, aby současní obyvatelé otevírali bohaté kulturní dědictví nejen současným návštěvníkům a občanům, ale přenechali ho i generacím budoucím. Spojení renesančního náměstí a poblíž ležícího zámku na ostrohu nad řekou Metují je totiž unikátní.

Pomoc pro získávání financí?

„Jsme si vědomi skutečnosti, že zámek je největším turistickým lákadlem Nového Města nad Metují a proto vítáme zájem města na prohloubení naší spolupráce. Zároveň jsem přesvědčen, že naší straně podpis memoranda pomůže při získávání finančních prostředků z externích zdrojů, zejména na probíhající projekt komplexní rekonstrukce zámecké zahrady," dodal Joseph Michael Bartoň-Dobenín.

V memorandu je mimo jiné deklarováno, že se obě strany budou vzájemně informovat o zásadních projektech a záměrech, které se týkají nemovitých kulturních památek ve vlastnictví města a rodiny Bartoň-Dobenín, budou spolupracovat při obnově a správě těchto památek vytvářejících genius loci města a budou se vzájemně informovat o dalších významných plánovaných rozvojových aktivitách na území města.

„Jsem přesvědčen, že pro obě strany byl podpis memoranda do určité míry zlomovým okamžikem. Poprvé v historii vzájemných vztahů bylo jasně deklarováno, že chceme vzájemnou spolupráci rozvíjet a podporovat se při všech zásadních aktivitách spojených s rozvojem našeho města i novoměstského zámku," sdělil místostarosta Michal Beseda. (bed, ek)