Sezona se zde letos otevřela už týden před Velikonocemi a od té doby zaznamenali správci oblasti neobvykle vysokou návštěvnost. „Jen za duben byla o třicet procent vyšší než v běžném měsíci,“ prohlašuje Dominik Feštr, ředitel společnosti J.M. Schlik, která je vlastníkem oblasti.

Právě počasí křížilo správcům lokality plány na přípravu sezóny. „Dlouho mrzlo, nemohli jsme dokončit zapuštění zábradlí,“ vzpomíná Feštr.

Novinky

Dnes už se mohou návštěvníci skal procházet po zrekonstruované cestě od Fortny k Pechově vyhlídce, kam dojedete i s kočárkem. Opravena byla spojka od koupaliště Pelíšek na Maršov. Při příležitosti 110. let výročí lezeckého kroužku Prachov se dočkala vylepšení vyhlídka Míru. Byly tu usazeny nové lavičky a panoramatické informační tabule. Ty se mají objevit i u vyhlídky Český ráj.

Investice do studny

Další investicí bude vrtaná studna u Turistické chaty, kde je nutné posílit vodní zdroj. Chata má od začátku roku nového nájemce, funguje ale stále jako důležitá občerstvovací a odpočinková stanice.

S přílivem návštěvníků vyvstává problém s parkováním. „Parkuje se, kde se dá. Ještě jsme nedošli tak daleko, abychom skály uzavřeli jako v Adršpachu, ale parkoviště nemáme kam rozšířit,“ potvrzuje správce s tím, že nejhorší situace je tu prý začátkem července.

Proto Dominik Feštr nedoporučuje plánovat si prohlídku skal o prázdninách. Když už se do Českého ráje vydáte, tak ráno v osm hodin, kdy je mezi prachovskými pískovci relativně klid. Jinak jsou prý krásná místa i mimo hlavní masiv. Určitě stojí zato navštívit Přivýšinu při cestě z Prachova na Brada. Zajímavý je i Ervínův hrad, kam se dostanete po cestě od Fortny na Svinčici a Maršov.

Správci uklízejí Prachovské skály celoročně, návštěvníci jsou prý ukáznění a ohleduplní. Stálým problémem zůstávají pouze papírové ubrousky, to když si lidé v lese odskočí. „Záchody ale do Prachovský skal nedostaneme, to nám nikdo nepovolí,“ říká k zřízení toalet Dominik Feštr.

Vstupné do unikátní přírodní oblasti zůstává v původní výši, jen důchodci a studenti si letos připlatí o desetikorunu.