VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahradní terapie nese své ovoce. Pozná to i veřejnost

Rychnovsko – Projekt, který má díky zahradní terapii pomoci osobám se zhoršenou možností uplatnění nacházet práci, již nese své ovoce. Všechny zájemce o tom přesvědčí jeho účastnice během sobotních slavností.

11.7.2013
SDÍLEJ:

ÚČASTNÍCI PROJEKTU ZAHRADY HOSPODAŘÍ na 5000 metrech čtverečních, které jsou součástí areálu renesančního zámku Doudleby nad Orlicí. Pozemky mají k dispozici zdarma.Foto: o. s. Splav

To, že z původních třiceti zájemců se dnes o komunitní zahradu u zámku v Doudlebách nad Orlicí stará jen patnáct žen, ale považují organizátoři projektu za úspěch.

„Našich cílů se rozhodně daří dosahovat. Lidé, kteří se již projektu neúčastní, jej opustili proto, že si během něj našli stálou práci. V tom jim rozhodně napomohly i dovednosti, které si osvojili během přípravných kurzů. Účastí v projektu také získali řadu nových kontaktů," zhodnotila Martina Doskočilová, publicistka projektu ze sdružení Splav, které tento program spustilo začátkem tohoto roku. Nemalých úspěchů však dosahují i ti, kdo svou společnou zahradu neopustili. „Je u nich vidět pokrok. Na zahradě, která dosud ležela ladem, udělaly ženy velký kus práce. Fungují jako tým, jehož součásti mezi sebou bezvadně komunikují. Sestavují si třeba rozpis zalévání, který je umístěn na internetu," uvedla dále Martina Doskočilová.

Spolupráci si pochvaluje i druhá strana, která poskytla nezbytné pozemky: „Rozhodně není v našich silách zvelebit všechny sektory celého areálu. Jsme proto rádi, že se o jeho část postará někdo jiný. Účastnice projektu se rozhodně mají čím pochlubit. Z kopřiv a bodláků vytvořily vzkvétající zahradu," nešetřil chválou Petr Dujka, syn majitelky doudlebského zámku.

Již pozítří se o tom bude moci přesvědčit i široká veřejnost. Na sobotu je totiž naplánována zahradní slavnost, která začíná v deset hodin dopoledne. Programu se budou účastnit i zahraniční partneři z Finska, kteří do Česka přiletí již dnes. Pod jejich dohledem bude v sobotu osázen finský záhon a vyrobí se tradiční finští strašáci.

O projektu Zahrady

Projekt začal v lednu 2013.

Na začátku měl 30 účastníků, z čehož byli dva muži.

Od dubna se účastníci starají o komunitní zahradu v areálu doudlebského zámku.

V současnosti zde pracuje 15 žen. Polovina jsou matky s dětmi a druhá polovina ženy nad 50 let.

Podmínkou je minimálně pět odpracovaných hodin týdně.

Organizátoři spolupracují s partnery z Británie a Finska.

Od ledna 2014 získají čtyři účastnice stálou pracovní pozici.

Autor: Michal Friček

11.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby na Královéhradecku.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Rychnovsko - Kompletní výsledky parlamentních voleb ze všech měst a obcí v okrese:

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení