Dnešní náklady totiž tuto částku daleko převyšují a radnice musí likvidaci odpadu dotovat.

Na druhé straně však jen málokde najdou starostové odvahu k tak radikálnímu zvýšení a zdražení tak nakonec může dosáhnout jen několik desetikorun.

„Jestliže by novela prošla, někde by toho určitě využili a poplatky by zvedli. Nikdo však nechce dělat nepopulární věci, takže by se nejednalo o nějaké extrémní navýšení,“ míní místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

Jeho slova potvrzují především starostové menších obcí a měst. „Náklady na odpady u nás  poplatky od občanů neuhradí, každoročně doplácíme a asi bychom možnost navýšení plateb využili. Myslím si však, že část nákladů by přesto měla nést nadále obec,” řekla starostka Malých Svatoňovic na Trutnovsku Eva Hylmarová.

Třeba v Pardubicích činí pětistovka vybraná ročně za každého občana jen 57 procent celkových nákladů na likvidaci odpadu. Pokud by magistrát chtěl po občanech hradit celkové náklady, platili by 877 korun.  „Doplácíme  každoročně 30 milionů korun. Je to srovnatelné s jinými velkými městy, dá se proto očekávat, že poplatek půjde nahoru všude,” řekla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.  Kolem tří stovek na osobu doplácí většina  radnic.

O polovinu víc

„Dnes platíme o padesát procent více, než je ta pětistovka,“ řekl starosta Týniště nad Orlicí Jaroslav Matička.

Přesto by někde teoreticky poplatky za popelnice mohly naopak klesnout. Nově totiž budou muset poplatek ve stejné výši jako domorodci hradit i chataři. Doposud měli mnohde úlevy, platili třeba jen polovinu poplatku. A především, obce nově vydělají na cizincích, kteří u nás mají pobyt delší než tři měsíce.

Původně měla novela začít platit už letos, senátoři však sněmovně před dvěma týdny předlohu vrátili s pozměňovacími návrhy. Požadují například 1000 korun ročně stanovit jako horní limit poplatků, poslanci původně pro žádný strop nebyli. Podmiňovali si pouze, že poplatek může být maximálně ve výši nákladů na likvidaci odpadů.

Jasná pravidla i pro chataře a cizince

Mnohé obce nyní na svoz odpadů doplácejí, maximální taxa poplatku 500 Kč se totiž neupravovala devět let. Za tu dobu vzrostla inflace a především se několikanásobně zvýšily náklady obcí na likvidaci odpadů.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle novely zákona zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně.

Úhradu ve stejné výši jako trvale žijící obyvatelé by nově měli platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, tedy chat, chalup a dalších rekreačních objektů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. Doposud měli chataři mnohde úlevy.

Po výtkách zákonodárci v novele zpřesnili postup vymáhání poplatku, pokud ho nezaplatí nezletilí. Za zaplacení poplatku mají být nezletilí a jejich zákonní zástupci (např. rodiče) odpovědní společně. Obecní úřad pak bude moci dlužný poplatek vyměřit komukoliv z nich.

Poslanci a po nich ani senátoři naopak nezpřesnili  osvobození od poplatku. Kritici neúspěšně poukazují, že novela měla jasně  vymezit, jak by měl plátce prokázat, že byt neužívá.