Vedení města se hájí tím, že se ceník posledních pět let neměnil. Navíc zde řidiči často levně parkují celý den a je problém najít volné místo. „Naší snahou je především změna systému využití těchto ploch v centru města, který by vedl k větší obrátkovosti a možnosti zlepšení dostupnosti pro více klientů a návštěvníků, kteří do centra míří především proto, aby si vyřídili své záležitosti na úřadech a v bankách,“ vysvětlil starosta Jan Birke a dodal: „Parkování ve středu města by nemělo sloužit k trvalému celodennímu stání, na to jsou tyto plochy při stále se navyšujícím počtu vozidel příliš cenné.“

Mluvčí náchodské radnice Nina Adlof doplnila, že se nejedná o zásadní navýšení cen, ale nastavení progresivní sazby, která se už osvědčila například na Karlově náměstí. Tam je zvýhodněné parkování v prvních dvou hodinách a následně každá další hodina je již zpoplatněna vyšší částkou.

Na Masarykově a Karlově náměstí řidiči nově zaplatí za první hodinu 10 korun, za druhou 20 korun a za každou další započatou hodinu 50 korun. Parkoviště v ul. Riegrova a parkoviště za radnicí vyjde na 10 korun za hodinu, dvě hodiny budou stát 15 korun a každá další 30 korun. Parkoviště u polikliniky v ul. Němcové bude po pěti korunách za první i druhou hodinu, každá další započatá hodina vyjde na 20 korun. Podraží také parkovací plochy v ulici Komenského a u okresního soudu. Za hodinu řidiči zaplatí 10 korun, stejně tak i za druhou hodinu. Každá další hodina bude stát 30 korun.