Tehdy prý občas přistál žákům i nějaký ten záhlavec, ale nebylo to na škodu. „Věděli jsme moc dobře, za co to je, a doma nám ještě přidali. Dnes se doba hodně změnila," dodává.

Ostatně velkou změnou prošla i samotná budova skuhrovské školy. Ta původní stála  na jiném místě. „Její stavba byla zahájena právě před dvě stě lety – v roce 1812 – na kopci, naproti kostelu. Tehdy šlo o přízemní budovu s jednou třídou a bytem učitele. Ve třídě bylo tehdy osmdesát dětí. To si už dnes neumíme nikdo představit," vypráví ředitelka školy Hana Brandejsová.

Současná budova se dočkala stavby přesně o sto let později. Přece jen už kapacita nestačila, a tak bylo potřeba najít nové místo. A tak Skuhrovští slezli z kopce dolů. „Z původní budovy se stal bytový dům. Samozřejmě je již stavebně upraven," doplnil zástupce ředitelky Jiří Nedomlel.

Důvodů k oslavám tak měla škola víc než dost. V sobotu tak nebyla osiřelou budovou, ale zaplnila se stovkami návštěvníků, žáky i speciálními hosty.

„První úvahy o uspořádání oslav jsme měli už asi před rokem. Poté jsme museli jen rozhodnout, zda se uskuteční na podzim, nebo až teď na jaře. Nakonec padlo jako rozhodné datum jaro, jelikož do akce jsou zapojeni sami žáci," objasnila ředitelka Hana Brandejsová.

Školáci od první až po devátou třídu nebrali narozeniny na lehkou váhu. Ti starší se ujali rolí průvodců po budově, kde v několika učebnách byly umístěny expozice s historickými fotografiemi, s úspěchy bývalých žáků, anebo tu také byly vystaveny lavice, které ještě pamatují Marii Terezii.

Hlavní částí programu se však stala žákovská akademie, při níž své dovednosti předvedli právě sami školáci. Dvě stě židlí v tělocvičně však zdaleka nestačilo a lidé postávali i okolo. „Tak velkou účast jsme nečekali a je to velmi příjemné," usmívala se ředitelka.

Mezi návštěvníky, kteří jsou spjati se skuhrovskou školou, byli i bývalí žáci, kantoři. Tím nejváženějším byl dvaadevadesátiletý Jaroslav Ehla. „Je to náš bývalý žák, poté i kantor a nakonec byl i ředitelem," dodává zástupce ředitelky Jiří Nedomlel.

Narozeninovou oslavu si tak škola užila víc než dost a přesto má jedno velké přání. „Aby bylo dostatek dětí. To je to nejdůležitější," uvedla ředitelka.