„Měření byla provedena letos v březnu v průběhu asi čtrnácti dnů. Obsah dusičnanů ve vodě z Císařské studánky je ještě v normě, ale jeho hodnoty se pohybují na hranici hygienických limitů," uvedl Miroslav Daněk, předseda Vodovodního svazu Císařská studánka.

V několika příštích týdnech mají být proto regenerovány dva vrty, které se nacházejí v areálu studánky. Ty jsou v současnosti využívány pouze jako záložní zdroje pro případ nedostatku vody ve studni.

Je na tom ještě hůře než studna

Se třetím vrtem, který je rovněž situován v areálu nedaleko Ještětic, se nepočítá. Měření totiž potvrdila, že po stránce obsahu dusičnanů je na tom kvůli malé hloubce ještě hůře než hlavní studna.

„Vrty jsou funkční, ale bude nutné je pročistit. Po demontáži techniky přijde na řadu kamerový průzkum, který zjistí, zda nedošlo k narušení pažení, protože vrty jsou asi padesát let staré," popsal nejbližší nezbytné kroky Miroslav Daněk.

Po zhruba půlročním čerpání vody z těchto dvou vrtů se celá situace znovu vyhodnotí a rozhodne se o dalším postupu. V úvahu přicházejí dvě varianty. Buď budou oba vrty zrekonstruovány a vybaveny novou vodohospodářskou technikou, nebo dojde na vyhloubení zcela nového vrtu. Ten by se měl dostat do hlubší vrstvy hornin, kde je voda kvalitnější.

Uskuteční všechno, ale postupně

Podle předsedy vodovodního svazu by ale mělo dojít na obě tyto alternativy, které však budou uskutečněny postupně. „Plně podporuji postup, který byl dohodnut na posledním zasedání svazu. Jednotlivé kroky nám doporučil odborník," uvedl Ladislav Kubíček.

Letos by mělo dojít na úpravu stávajících vrtů, což vyjde na 1,2 milionu korun. Potom by se dala voda z různých zdrojů promíchávat tak, aby byly zajištěny její dobré vlastnosti.

Ke zřízení nového vrtu by mohlo dojít nejdříve v příštím roce. Jedná se totiž o nákladné investice. Ty budou hrazeny vodovodním svazem, ale jeho předseda nevylučuje ani možnost ucházet se o dotaci.

Svaz má pro své plány stoprocentní podporu členských obcí. „Opatření, která byla na poslední schůzi navržena, jsou tou správnou cestou. Nemyslím, že by naše voda byla pro spotřebitele nějak nebezpečná, ale rozhodně bude lepší obsah dusičnanů snížit," uvedl Milan Bárta, starosta Skuhrova nad Bělou, který stejně jako všichni jeho kolegové hlasoval pro navržená opatření.