„Dá se říci, že se jedná o bezbariérovost chodníků, jejich předlažďování a snižování obrubníků. Také by měly vzniknout naváděcí pruhy nejenom pro slepce, ale i pro starší občany a všechny ostatní," vysvětluje starosta Opočna Štěpán Jelínek.


Toho k tomuto projektu navedla vlastní zkušenost. Od chvíle, kdy začal jezdit s kočárkem, poznal, že některé úseky a lokality jsou v Opočně opravdu dost problémové. A to prý není jenom jeho názor.


„Například jsem měl v mailu odezvy od vozíčkářů, kteří se u pošty nejsou schopni dostat z chodníku na chodník, protože je tam příliš vysoký obrubník. Když je člověk mladý, tak to tolik nevnímá," říká starosta.

Podle starosty Štěpána Jelínka ale problém nastává, jakmile má člověk vozíček, kočárek nebo jenom musí zvednout zlomenou nohu.
To potvrzuje i obyvatelka Opočna Dana Marková. „Obrubníky tu jsou dost vysoké, takže věřím, že jejich snížení bude pro vozíčkáře nebo lidi se sníženou pohyblivostí příjemné. A pokud se přitom chodníky opraví, jedině dobře, některá místa jsou na tom hodně špatně," říká.


Zřízení bezpečné trasy pro pěší se bude týkat části Nádražní ulice, konkrétně od Jordánku směrem k náměstí. První etapa prací však bude končit u lékárny. „Etapy by měly být dvě. Tato je po pravé straně ulice, a potom by se měla udělat ještě levá. Ta by měla vést až nahoru ke Kupkovu náměstí," vysvětluje starosta.


Celková částka by se mohla vyšplhat na zhruba tři miliony korun bez daně. Město již zažádalo o dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury. To, zda se mu ji podaří získat, je důležité. Pokud ne, Opočno nemá dostatek peněz, aby rekonstrukci financovalo ze svých zdrojů.


Alespoň nájezdy


„I tak do toho ale půjdeme a nějaké drobné úpravy, jako třeba nájezdy, bychom udělali. Už by se ale nejednalo o komplexní předláždění," uvedl Štěpán Jelínek s tím, že v tomto případě by město investovalo kolem milionu korun.


Nyní je projekt ve stadiu hodnocení nabídek, přičemž předpokládaný termín zadání prací je od května. Do září by to mělo být hotovo. „Úprava chodníků je stoprocentně potřeba, i když to nejsou jenom tyto, které musíme opravit. Ale samozřejmě je budeme dávat do pořádku postupně, protože jsou staré a rozbité," tvrdí také Markéta Fingrálová, vedoucí odboru majetku a rozvoje města.