Ušetří peníze

WAZA ukončila královédvorské zahradě členství údajně za nedodržení etického kodexu. „Rozhodl se tak výbor WAZA, ovšem vzhledem ke způsobu, jakým s námi tato organizace jednala, jsme sami uvažovali o vystoupení," podotkla  tisková mluvčí zoo Jana Myslivečková a pokračovala: „Konkrétní důvod ukončení členství nám WAZA nesdělila, ani s námi o tom nejednala."

Je ale zajímavé, že na možnost vyloučení královédvorské zoo z organizace upozornilo v dopise adresovaném hejtmanu Královéhradeckého kraje Lubomíru Francovi již v květnu tohoto roku Sdružení Safari Archa 2007, které dlouhodobě kritizuje vedení zahrady.

Podle slov mluvčí nebude mít ukončení členství v organizaci vliv na chod zahrady. „V žádném případě nepřijedeme o zvířata, protože WAZA žádná nevlastní. Nenastanou ani zásahy do chovů či do transportů zvířat. Na světě je přes dva tisíce zoo a akvárií a jen 250 z nich má členství," řekla Jana Myslivečková. Královédvorská zoo naopak ušetří peníze za členství, které investuje do dalšího rozvoje zahrady.

Vedení nemá ani strach z případné izolace od jiných zoologických zahrad, spolupráce s nimi bude pokračovat i nadále. „Od ostatních zoo již chodí dopisy s vyjádřením podpory. Krok WAZA nechápou a naopak píší, že v chovu ohrožených zvířat by se některé zahrady, jež jsou členy WAZA, mohly od nás učit," sdělila Jana Myslivečková a dodala: „Od roku 2010 nejsme ani v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií a neměli jsme problémy. Naopak jsme získali cenná zvířata, například nepříbuzného lva indického, který přijel ze Zoo Hyderabad v Indii."

Zůstali v EARAZE

ZOO Dvůr Králové z EAZY vystoupila na konci června 2010. Tento krok podle vyjádření ředitelky Dany Holečkové učinila proto, že někteří představitelé EAZY poškodili dobré jméno královédvorské zoo. Reagovala tak i na dvouleté podmínečné vyloučení za údajné porušování pravidel v evropských záchranných programech.

S EAZOU se královédvorská zoo rozcházela v názoru na stěhování čtyř severních bílých nosorožců do africké rezervace Ol Pejeta. Naopak nadále ZOO Dvůr Králové zůstává členem Euroasijské asociace zoologických zahrad, EARAZA.