Muže, který nalétal za II. světové války u francouzského a později britského letectva 1320 hodin, bylo možné čas od času potkat po roce 1989 v ulicích Dobrušky, kde se svojí rodinou před druhým celosvětovým konfliktem žil.

Velmi skromný muž říkával „ Nikdy jsem se za hrdinu nepovažoval. Dělal jsem jen to, co bylo třeba." Svoji celoživotní lásku k létání charakterizoval slovy: „Když už jednou začnete létat, tak do smrti neskončíte."

Miroslav Štandera byl předsedou Svazu československých zahraničních letců, zapojil se do pobočky Svazu letců ČR v Plzni, Československé obce legionářské a stal se čestným členem Aeroklubu Plzeň Letkov. Zde navzdory pokročilému věku se členy aeroklubu létal s motorovými letadly. Stal se čestným občanem dvou měst Plzně a Dobrušky. Štandera byl v roce 2000 povýšen rozkazem prezidenta republiky do hodnosti brigádního generála letectva.

„Každý národ má své hrdiny, ten náš na ně však rychle zapomíná nebo je nezná," pronesl kdysi filmový historik a publicista Pavel Taussig. (pš, six)