Před čtrnácti dny se totiž ve svém volném čase vypravili pomáhat postiženým dětem a jejich rodičům.
Uklízeli po stavebních pracích v nových prostorách sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem Orion ve Dlouhé Vsi.

Pracovali ve volnu

„Nebyla to žádná dřina a udělali jsme to rádi," svěřil se osmnáctiletý Alois Gregor. Mládenci myli okna, brousili rámy dveří i vyvrtávali díry pro osvětlení.

Dobrovolná neplacená brigáda trvala dva dny po třech hodinách. „Chodili jsme tam po vyučování a do večeře jsme museli být zpátky," prozrazuje šestnáctiletý Lukáš Ptáček.

Toho, že pracovali ve svém volném čase nelitují. „Pomáhat je potřeba," říká šestnáctiletý Stanislav Jadrný.

Chlapci o odvedené práci hovořili, jakoby o nic nešlo. „Nechtějí na sobě dát znát, že to pro ně něco znamená. Tváří se jako chlapáci. Vím však, že je to potěšilo," prozrazuje vychovatelka Irena Doudová

Nejsou lhostejní

S nápadem nepřišli mladíci sami „Zrodil se v hlavě mojí kolegyně, která má postiženou dceru a do Orionu dochází. Oslovili jsme některé chlapce, zda nechtějí přidat ruku k dílu a deset se jich přihlásilo," popisuje Irena Doudová.

Má velkou radost, že tito mladí muži nejsou lhostejní. Od dnešní mládeže se podle ní neočekává, že by se zajímala o postižené.

„Pokud však mají děti informace a o pomoc se požádají, rádi se zapojí. Lhostejné určitě nejsou, jen se musí popostrčit," tvrdí.

V současnosti se totiž prý mladí o pomoc nežádají, a to je chyba. Pomáhat v Orionu i jinde chtějí i nadále.

„Je to výchovné a hlavně to chlapcům ukáže, že ne všichni mají takové štěstí jako oni," dodává vychovatelka.

A v Orionu jsou za pomoc vděční. Nedostali totiž dotaci od kraje a peníze sháněli po sponzorech. Tři sta tisíc dostali i od okresního města.

„Děkujeme všem, kteří nám pomohli prací i finančně," vzkazuje místopředsedkyně sdružení Miroslava Červinková.

Fakta k novému centru

Sdružení nedostalo žádnou dotaci od kraje. Město Rychnov nad Kněžnou mu poskytlo 300 tisíc, což je však jen desetina ceny celého projektu.

Peníze Orion sháněl od sponzorů a přínosné byly i dobrovolnické brigády.

Sdružení v brzy vyhlásí veřejnou sbírku. Na jeho podporu se také budou konat dvě akce pro rodiny. 25. května ve Zdobnici, 
26. května v Potštejně. 
Stěhovat do nového se Orion chystá 1. července.

Barbora Zemanová