Objevit by se měla tedy alespoň na sjezdovkách. Na těch největších se už začalo se zasněžováním, menší areály čekají, zda k nim bude počasí vlídné.

„V noci z neděle na sobotu jsme spustili všech čtrnáct sněžných zařízení. Jedeme na plno," prozrazuje provozovatel ski areálu v Říčkách Jan Urbánek.

Vše je připraveno 
do nejmenších detailů

Sněhová děla jsou připojena na hydranty zánovního plně automatizovaného systému výroby technického sněhu.

„Vodní nádrž s téměř 2000 kubickými metry vody je naplněna až po okraj, mohutná vysokotlaká čerpadla jsou otestována, software automatického systému je spuštěn a je plně aktivní," popisuje provozovatel.

Podle něj by se v Říčkách mohli první milovníci zimních sportů po sjezdovkách projet už 6. prosince.

„Je to náš optimistický scénář. Počítáme i s mírným oteplením, které by mělo přijít s koncem listopadu," popisuje.

Mají jistotu, že sněhu bude letos dostatek

A trávu na svazích chtějí „přemalovat" na bílo i v Deštném. Kolem zasněžování tam prý mají v současnosti spoustu práce.

Letos navíc, jako na mnoha dalších místech, do obnovy sněžných zařízení investovali nemalé peníze.

„Je to věc, která není na první pohled tolik vidět, ale přináší jistotu dostatku sněhu," poznamenal již dříve provozovatel ski centra Petr Prouza.

Ta by podle něj měla být, pokud se budou teploty držet pod nulou. „Začali jsme intenzivně zasněžovat a v provozu máme zhruba 19 sněžných zařízení," poznamenává s tím, že se zasněžováním v Deštném začali včera ráno.

I letos si provozovatelé ski areálů v Orlických horách připravili řadu novinek.V Říčkách slavnostně uvedli do provozu nový systém umělého zasněžování

Patří mezi ně lepší zasněžování, občerstvení, zázemí i osvětlení. Někde šli ještě dál. V Říčkách by měli s nejvyšší pravděpodobností rozšířit modrou sjezdovku.

Ceny jízdenek by měly být na stejné úrovni jako loni. Většina ski center se rozhodla nezdražovat a pokud ano, tak jen některé z jízdenek a pouze o několik desítek korun.

Ceny se pohybují od dvou set za dvouhodinovou jízdenku, kolem tří set a více za půldenní, kolem čtyř až pěti set korun za celodenní.
V menších areálech vychází jízdenky levněji.

Dětské jízdenky stojí zhruba dvě třetiny těch pro dospělé.

O tom, kdy by se tu mohli po sjezdovkách prohánět první lyžaři, je podle Petra Prouzy brzy spekulovat.

Trochu zpátky se drží menší ski centra, neznamená to však, že by neměla čím sníh vyrobit. „Letos jsme vylepšili technické zasněžování a jsme připraveni ho uvést do provozu hned, jakmile klesnou na delší dobu teploty pod bod mrazu," prozradil majitel areálu v Sedloňově Václav Sameš.

A podobně jsou na tom i v Bartošovicích v Orlických horách. „Je to opravdu o počasí, pokud nám bude přát, je možné, že otevřeme na předvánoční víkendy. Pokud ne, největší nápor čekáme po svátcích," podotýká s tím, že jako menší areál lákají více než sportovce spíše rodiny s dětmi. Největší „šrumec" proto přichází právě po Vánocích.

„Před nimi maminky uklízí. Po Štědrém dni si k nám zase děti i jejich rodiče jezdí vyzkoušet nové dárky," vysvětluje s úsměvem.

A na lyžaře letos čekají i novinky. Například v Sedloňově investovali do nového osvětlení. „Zkvalitní to večerní lyžování," poznamenává majitel místního ski centra Václav Sameš. V Bartošovicích mají zase novou školičku i lepší zázemí.

A pozadu nezůstaly ani velké ski areály. Říčky například s největší pravděpodobností potěší lyžaře rozšířením modré sjezdovky. „Bude tomu tak v případě, že všechna jednání dopadnou dobře," prozradil majitel areálu Jan Urbánek. Více informací vám přineseme již brzy.