Loutkářství na zápis letos v únoru nominovali hejtmani Královéhradeckého a Pardubického kraje, v polovině listopadu doporučili loutkářství k zápisu členové Národní rady pro tradiční lidovou kulturu. Souhlas připojila i ministryně kultury Alena Hanáková.

„Pro všechny amatérské i profesionální loutkáře je to velmi prestižní ocenění.

Rádi bychom na něj v budoucnu navázali úsilím přesvědčit o výjimečné hodnotě loutkářství našeho regionu i mezinárodní odbornou porotu v UNESCO," uvedla Jana Dražďáková, předsedkyně Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství a někdejší ředitelka loutkového Divadla Drak v Hradci Králové.

Tradice loutkářství na východě Čech je stále živá, například v hradeckém kraji kromě Divadla Drak existují desítky amatérských loutkových divadel. V Pardubickém kraji působí ojedinělá odborná instituce, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se sbírkou tuzemských i zahraničních loutek.

V Chrudimi se také od roku 1951 koná Loutkářská Chrudim, která je nejstarší přehlídkou svého druhu na světě.

Muzeum loutkářských kultur považuje zapsání Východočeského loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví za důležitý počin, který do budoucna umožní uchovávat loutkářskou tradici a rozvíjet aktivity s ní související, včetně rozvoje cestovního ruchu .

Zapsání na český seznam je prvním a nezbytným krokem k tomu, aby se tradice dostala na Světový seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.