Co je to vlastně on-line výběrové řízení neboli elektronická aukce?

Je to elektronická dynamická forma porovnání nabídek dodavatelů v daném čase v elektronické aukční síni. Toto porovnání probíhá vzdáleně pomoci komunikační sítě. Dodavatelé v ní mají dostatečný prostor, kde prostřednictvím jejich nabídek v rámci soutěže snižují cenu ve prospěch zákazníka.

Kolik může člověk v elektronické aukci ušetřit?

Úspora je u každého zákazníka individuální. Zákazníci  šetří v průměru kolem 15 až 25 procent. Záleží, jakého mají v současnosti dodavatele a také na jakém distribučním území se nachází. Dominantní dodavatelé mají většinou vyšší cenu za silovou elektrickou energii než alternativní dodavatelé, ale nemusí to být pravidlem.

Proč tomu tak je?

Ani alternativní dodavatel nemá všude ceny stejné. Většinou se pak cena liší tím, na jakém distribučním území se zákazník nachází a také jestli dodavatel používá dvojí ceníky nebo jinak časově omezené motivované programy. Zpravidla se dodavatel snaží dodávat s co největším ziskem a chce zákazníka přesvědčit, jak je jeho nabídka výhodná.

Nabízí některé společnosti výhodnější nabídky, než jsou schopny splnit?

Ano, poté co se trh s elektřinou i plynem uvolnil, vzniklo skutečně hodně nových společností a tím i větší konkurenční boj. Někteří dodavatelé leckdy používají praktiky, které jsou na hraně zákona a etiky. Zákazník je pak často ve velké nevýhodě, protože dané problematice tolik nerozumí. Právě proto existují zprostředkovatelské společnosti, které prověřují situaci a dodavatele.