VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkáři: „I maličkosti nám komplikují život“

Rychnovsko - Přestože se skoro každý rok chodníky ve městech na Rychnovsku opravují, stále se ještě najdou i takové, které nejsou bezbariérové

15.3.2013
SDÍLEJ:

PLOŠINY PRO VOZÍČKÁŘE stále ještě nejsou všude samozřejmostí. Foto: Deník

Zdravý člověk si toho ani nevšimne, ovšem pro lidi na vozíčku to může být docela velký problém. Řeč je o městských chodnících, které stále ještě všude nejsou bezbariérové.

Své o tom vědí i klienti denního centra občanského sdružení Orion v Rychnově nad Kněžnou. Podle nich je ve městě pro vozíčkáře spousta míst přístupných, ale hodně je i těch, kam se nedostanou.


„Pokud jde o úřady, nádraží, zdravotnická zařízení nebo supermarkety, je vše v nejlepším pořádku, problémy nastávají ve chvíli, kdy se má člověk s tímto typem postižení pohybovat po chodnících, kterým často chybí dost podstatná část a tou je nájezd. V našem městě není neobvyklá situace, kdy u přechodu pro chodce na jedné straně chodníku nájezd je, avšak na protější straně chybí," shodují se klienti.


Tato překážka je opravdovým problémem pro vozíčkáře, kteří používají elektrické invalidní vozíky. Takový vozík je schopen zdolat překážku maximálně do deseti centimetrů výšky, proto musí vozíčkář zvolit jinou, často delší a ne zcela bezpečnou cestu, mnohdy i po silnici.


„Takových bariér je poměrně hodně například v lokalitě Mírová, můžeme však na ně narazit dokonce v centru města či v jeho blízkém okolí. Člověk bez postižení si ani neuvědomí, jak tyto „maličkosti" komplikují život lidem s postižením," dodávají vozíčkáři.


Ovšem těm se, alespoň co se týče lokality Mírová, blýská na lepší časy. V letošním roce si totiž stavaři vezmou do parády chodník v této ulici, konkrétně u Panelu, naproti penzionu, a ten od autobusové zastávky k základní škole. Dále se oprav dočkají chodníky v ulici Strojnická, Antala Provazníka a také v Dlouhé Vsi a v Rovni.


„Celkové náklady se budou pohybovat okolo částky dva miliony dvě stě tisíc korun. Tyto lokality byly vytipovány, protože jsou opravdu v dezolátním stavu. I když podobných je ve městě mnohem více. Ale s těmi se bude pokračovat zase příště," vysvětlil Milan Bělka z odboru správy nemovitostí v Rychnově.


Nějaké ty opravy čekají také chodníky v Rokytnici, i když moc jich nebude, protože město si na ně v rozpočtu vyhradilo částku zhruba padesát tisíc korun.
„V rekonstrukcích budeme pokračovat. V centru už máme všude nové chodníky, ale co se týče postranních ulic, tam nejsou úplně v nejlepším stavu. Ale musí se postupně," říká starosta Petr Hudousek s tím, že všechny chodníky, které postavili po roce 2000, už mají bezbariérové přístupy. U těch starších ale nejsou. To se však město postupně snaží napravovat.


„Ovšem nijak vážná situace to není. Spíše máme problém s radnicí, která bezbariérová není,"přiznává Petr Hudousek.


Frekventovaná místa


O něco větší částku si na úpravy chodníků vyčlenil Vamberk, a to jeden milion dvě stě třicet tisíc korun. Opravy se pak budou týkat sídliště Struha a sídliště Jiráskova.
„Vybrána byla ta nejfrekventovanější místa, kde jsou chodníky v havarijním stavu. Samozřejmě budou plnit i bezbariérovou funkci," tvrdí Václav Krsek, ředitel Vambekonu. Přestože všechny chodníky nejsou pro vozíčkáře ideální, o žádném případu, kdy by si někdo stěžoval, neví.


„Ale samozřejmě pokud by měl někdo nějaký problém, tak bychom asi byli ochotni některé místo upravit," dodal Václav Krsek.


Stejně jako každý rok, i letos jsou opravy chodníků na programu v Dobrušce. „Budou se týkat hlavně dodělání rekonstrukce v ulici Kostelní a Opočenské. Město to přijde zhruba na tři miliony, protože se musí navíc počítat i s opravami chodníků, pod kterými budeme měnit vodovodní řád," vysvětlil starosta Petr Tojnar.


Ten uvádí, že všechny chodníky, které se opravují, jsou už dělané tak, aby mohly být využívány jako bezbariérové.
„Pokud je mi známo, tak jsou v Dobrušce dva lidé, kteří jsou upoutáni na vozíček, jeden z nich částečně. Nevím ale nic o tom, že by si někdy stěžovali, i když je pravda, že v Dobrušce není stav ideální. Proto cokoliv opravujeme nebo renovujeme, snažíme se to dělat bezbariérové," dodal Petr Tojnar.

Autor: Kamila Císařová

15.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení