Deník pro vás připravil sérii dvanácti zastavení, ve kterých vám představí všechny pavilony zoologické zahrady. Dnešní zastávkou jsou velké voliéry.

Především prostor

Veliká průchozí voliéra je opravdu veliká. Dosahuje totiž výšky až 13 metrů a je vůbec největší průchozí voliérou v celé České republice. Návštěvníci mohou pozorovat rozmanité druhy převážně jihoamerických ptáků. K těm nejzajímavějším patří deset párů kolpíků růžových a patnáct párů nádherných šarlatových ibisů rudých.

Za zmínku ale určitě stojí také čája obojková, hejna kachen a velmi zajímavý pták jménem hoko přílbový. Kromě ptáků z Jižní Ameriky mohou návštěvníci vidět i pět párů afrických čápů simbil.

Nejlepší je pozorovat

Pohledem na ně se návštěvníci královédvorské zoo mohou kochat při odpočívání na jedné z laviček umístěných u jezírka. „Voliérou by člověk neměl jen projít. Měl by se zastavit a pozorovat, jak ptáci poletují a jak se chovají," myslí si tisková mluvčí zahrady Jana Myslivečková a dodává, že nejzajímavější je pohled na ptáky, kteří hnízdí a následně vyvádějí mláďata.

Veliká průchozí voliéra je otevřena od jara do podzimu, protože na zimní období se ptáci stěhují na svá zimoviště.

Chlouba: plameňáci

Při návštěvě zoologické zahrady ve Dvoře Králové by návštěvníci určitě neměli vynechat velkou neprůchozí voliéru pro africké ptáky.

Původně se jednalo pouze o výběh, ale v roce 2007 došlo k jeho zasíťování a vznikla tak voliéra, kterou můžeme v zoo navštívit dnes. Ta je na rozdíl od té průchozí zaměřena především na africké ptáky a její největší chloubou jsou plameňáci růžoví a karibští. Kromě nich zde mohou návštěvníci vidět i hejna kolpíků bílých a afrických.

„V současné době máme i mládě nesyta afrického, o které se zatím starají rodiče," říká Jana Myslivečková a podotýká, že se jedná teprve o druhé mládě tohoto ptáka v historii zahrady.

Další chloubou zoologické zahrady jsou pelikáni. Ti mají kromě rybníků v safari k dispozici od roku 2007 svoji vlastní průchozí voliéru, která je atraktivní zejména tím, že návštěvníci mohou zblízka pozorovat ptáky,jež kteří patří k největším druhům na světě. „Jejich zobáky mohou měřit i více než 40 centimetrů," upozorňuje Jana Myslivečková.

Voliéru obývají pelikáni australští, od roku 2011 zahrada chová tři samice, které získala z Tierparku Berlin, a nedávno se skupina dočkala i samce. Ten do Dvora přicestoval z Tierparku Cottbus a už byl se samicemi spojen. S rozmnožením chovatelé počítají v průběhu dvou až tří let.

„Zatím jsou všichni ptáci ještě velice mladí," vysvětluje zoolog Michal Podhrazský. Pokud by se podařilo pelikány rozmnožit, jednalo by se o obrovský chovatelský úspěch ZOO královédvorské zoo. Ta už je nyní jedním z největších chovatelů pelikánů na světě. Chová totiž hned pět ze sedmi existujících druhů.   Lenka Šklubalová