VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volební střípky z východních Čech

Východní Čechy - Druhé kolo prezidentských voleb si na východě Čecc nenechali ujít lyžaři v Krkonoších ani musheři během Šediváčkova longu. V Jaroměři se volilo v muzeu mezi historickými vláčky. 

28.1.2013
SDÍLEJ:

SEDMNÁCTÝ ROČNÍK Šediváčkova longu se křížil s volbami.Foto: Vojtěch Podstavek

PARDUBICKO: Styl kampaně byl zbytečně ostrý, říká Němka

Pardubice – „Bylo pro mě neobvyklé vidět, jak intenzivně Češi přímou volbu prožívali. Asi je to proto, že poprvé volili prezidenta přímo," řekla Němka Kerstin Mangold, která na východě Čech žije dva roky. „Nepříjemným překvapením byl velmi ostrý a konfrontační styl vedení kampaně ze strany volebních týmů," svěřila se. Co podle ní nový prezident Čechům přinese? „To asi nemohu objektivně posoudit. V mém bezprostředním okolí pozoruji spíše zklamání nad výsledkem a vnímám určité rozčarování nad tím, že nový prezident je do značné míry pokračováním politického stylu Václava Klause. Do sobotního odpoledne jsem měla pocit, že si lidé od přímé volby slibovali určitý pozitivní posun oproti stylu Václava Klause, avšak Miloš Zeman je v české politice osobností natolik známou, že se od něho tato změna nedá očekávat," sdělila Deníku Kerstin Mangold, která držela palce „knížeti". „Působil na mě sympatičtějším dojmem. Zároveň byl Karel Schwarzenberg v kampani méně energický než Miloš Zeman," uzavřela. 

ORLICKOÚSTECKO: Doma mají demokracii. V obou kolech volili proti sobě

Ústí nad Orlicí – Ani jednou nehlasovali pro stejného kandidáta. Jaroslav Hlaváček, spolumajitel jednoho z ústeckých autoservisů, volil v prvním kole přímé prezidentské volby Karla Schwarzenberga, jeho žena Lenka (na snímku s manželem), která pracuje na poště, dala hlas Janu Fischerovi. Oba se přitom shodli, že možnost volit novou hlavu státu vítají a to, že každý hlasuje jinak, považují za normální.
Spolu přišli volit i v kole druhém. A opět hlasovali každý pro jiného kandidáta. 
„Já zůstávám věrný panu 
Schwarzenbergovi, i když pro mě úplně ideálním kandidátem není. V prvním kole jsem ho volil hlavně proto, aby se dál nedostali někteří jiní kandidáti, což se podařilo. Teď pro něj hlasuji s tím, že tak nějak vybírám menší zlo," svěřil se po volbě Jaroslav Hlaváček.  „První kolo nedopadlo podle mých představ, myslela jsem si, že pan Fischer postoupí. Teď jsem volila Miloše Zemana, i pro mě taky tak trochu menší zlo," prozradila s úsměvem paní Lenka a doplnila: „Panu Swarzenbergovi nerozumím, myslím, že se neumí vyjadřovat, pro mě to nebyl kandidát na prezidenta. V názoru, že je pan Zeman vhodnější kandidát, mě utvrdila i čtvrteční televizní debata. Lépe se vyjadřoval, měl větší přehled."
Diskuze o tom, kdo koho bude volit, probíhaly u Hlaváčků doma podle slov obou manželů v klidu, do nějakých kolizí se prý nedostali. „Každý máme právo na svůj názor a přitom uznáváme názor toho druhého. U nás doma vládne demokracie," prohlásili s tím, že výsledek volby oba respektují. Jak dodali, i diskuze, které zaznamenali v práci a ve svém okolí, probíhaly v pohodě. „Myslíme si, že lidi možnost volit prezidenta oslovila. A vůbec poprvé v takovém rozsahu hrály velkou roli i sociální sítě. Podle nás volby nemohou být stavěné na starých lidech, musí do nich jít mladí, a to se i stalo," shodli se manželé.
A jaké priority by podle jejich názoru měl nový prezident mít? „Podle našeho názoru byl měl důsledně využívat pravomoci, které má, protože jich není zase až tak málo. Určitě by měl být silnější a výraznější osobností, než je Václav Klaus. Aby se třeba dělo něco s korupcí, která tu je. A měl by být prezidentem lidí, kteří ho zvolili. Nikdy dřív přece nemohli dostat tolik hlasů, kolik dostali nyní, to by si měl uvědomit," uzavřeli manželé. 

SVITAVSKO: Portrét prezidenta rozhodně zdi všech škol neozdobí

Svitavy – Nedávná amnestie Václava Klause vyvolala takový odpor, že jeho portrét mizel ze zdí škol i úřadů. Zdá se, že se z tohoto postupu stává novodobá tradice. Volby skončily a už je jisté, že ani portrét Miloše Zemana nebude viset ve všech školách. Například v Základní škole T. G. Masaryka ve Svitavách dojde ke změně. Vedení školy využije možnost výběru. „Přestože pan Miloš Zeman možná až příliš přesně symbolizuje situaci, ve které se naše země politicky a lidsky nachází, zvolíme pro třídy naší školy jiný, svou podstatou nadstraničtější a časem prověřenější symbol, například státní znak," uvedl ředitel školy Jiří Sehnal. Státní znak je konec konců symbolem České republiky stejně jako prezident. 

KRÁLOVÉHRADECKO: Nejméně voličů, zato nejvyšší účast

Pšánky – Mají nejméně voličů v okrese, ale tradičně největší účast. Ze sedmačtyřiceti voličů jich k druhému kolu prezidentských voleb přišlo 37, tedy 78,72 procenta. Při prvním kole vhodili do urny svůj hlas dokonce ještě další tři lidé. Pšánky tak opět potvrdily, že mají disciplinované voliče. „Máme tady hodně důchodců, kteří jsou svědomití a pravidelně volí. Všichni sem k nám přijdou, nikdo nás nepožádal, abychom zašli k němu domů. Samozřejmě se tu najdou i zarputilí nevoliči," vysvětlila vysokou účast Martina Zubrová, předsedkyně volební komise v Pšánkách. Volební komise se skládá z pěti žen a jednoho zapisovatele. „Všichni se ve vesnici známe, takže lidé odvolí a ještě si popovídáme," uvedla Martina Zubrová. V nejmenším volebním okrsku na Hradecku nakonec jednoznačně vyhrál zvolený prezident Miloš Zeman se sedmadvaceti hlasy, jeho oponenta chtělo na Hradě devět lidí. Jeden hlas byl neplatný. 

JIČÍNSKO: V mém věku se už ničeho nezaleknu

Jičín – „Jen si mě foťte. V mém věku se už ničeho nezaleknu," říká Oskar Soukal, jeden z klientů Domova pro seniory v Hofmanově ulici, na otázku, zda ho mohu zvěčnit při volbě prezidenta. Přestože oslavil už 97. narozeniny, volební klání si tento Jičíňák nechtěl nechat ujít. A o svém kandidátovi měl jasno. „Rozhodoval jsem se podle životních zkušeností. Zeman to u mě už předem prohrál, když si na starý kolena vzal mladou ženskou. Víte, já jsem už docela starýho ražení a my tohle neodpouštíme," vysvětluje přívětivý muž. Mobilní urna se přesouvá z pokoje do pokoje, aby byla seniorům co nejblíže. Mnozí z nich nemohou přečíst text na lístcích či jim dělá problém najít občanku nebo zasunout papír do těsné obálky. Ale o volby mají zájem. Podle pečovatelek se téma voleb neslo chodbami a často se probíralo, když za seniory přišli příbuzní a známí.

TRUTNOVSKO: Lyžaři v Krkonoších o víkendu vzali volební místnosti útokem

Členové volebních komisí v horských střediscích měli po oba dny plné ruce práce. K urnám se tam totiž dostavily stovky lyžařů s volebními průkazy. Například ve volebním okrsku Pec pod Sněžkou napočítali těchto voličů přes 600. Dokonce si tady volební lístky museli vypůjčit z Malé Úpy.

RYCHNOVSKO: Musheři volili ve sněhových závějích

Orlické hory – Shodou okolností připadl letošní ročník závodu psích spřežení Šediváčkův long na termín druhého kola prezidentské volby. I s tímto faktem se organizátoři podniku dokázali popasovat. S volební komisí v Orlickém Záhoří se předem domluvili na tom, že její členové dorazí v sedm hodin večer do místní části Bedřichovka, která byla místem povinného bivaku na sněhu. „Volili tam hlavně musheři a jejich pomocníci, kteří byli v terénu. Volby nás však v našich závodech nijak neomezovali. Udělali jsme to tak, aby všichni, kteří měli chuť, mohli jít volit," řekl hlavní pořadatel Pavel Kučera. Voliči – závodníci tuto možnost uvítali. „Alespoň to byla nějaká změna, když jsem volil v jiném prostředí. Jsem rád, že nám to bylo takto umožněno, protože k volbám jsem se chystal," přiznal Vladimír Vraštil, jeden z musherů. Komise po příjezdu nejprve vybrala voličské průkazy a pak všichni vhazovali při sněhové vánici své hlasy do urny. Vše se totiž odehrávalo pod širým nebem. Podle slov předsedkyně volební komise se v místě k volbám dostavilo něco málo přes 30 musherů. 

NÁCHODSKO: Volby mezi historickými mašinkami

Jaroměř – Železniční muzeum Výtopna Jaroměř se proměnilo ve volební okrsek číslo 18. V místnosti, kde se nachází pokladna, expozice modelů vlaků a prodej upomínkových předmětů, zasedla volební komise. Tyto prostory tam vznikly vlastně zásluhou voleb, a to zhruba před pěti až šesti lety. „Kdysi tu byla prázdná neupravená místnost, vstupenky se prodávaly v jednom z vozů. Volby se tenkrát staly impulsem pro vytvoření této místnosti," vzpomínal jednatel Společnosti železniční Výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda a s úsměvem dodával, že voličům nabízeli i prohlídku muzea. „Kolega měl službu a provázel příchozí mezi mašinkami," popisal jednatel, jak to u nich při volbách chodí. 


Autor: Redakce

28.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 100 Kč Prodavači potravinářského zboží Přípravář/ka lahůdek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15100 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky od 7:00 do 18:00 hod. nebo osobně na pracovišti., - místo výkonu práce na prodejně Novák Maso-Uzeniny v prostorech Penny Marketu, - Nabízené výhody:, - lázně, firemní oblečení, poukázky na péči o oděv, zvýhodněný tarif O2, slevové poukázky na odběr zboží, stravenky.. Pracoviště: Novák maso - uzeniny s.r.o. - prodejna, Smetanova, č.p. 1607, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Jiří Vašek, +420 725 263 689. Výroba - Úředníci ve výrobě Disponent/ka zákaznického 20 000 Kč Úředníci ve výrobě Disponent/ka zákaznického servisu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail lenka.kutnarova@kk-alpha.com nebo telefonicky. , POŽADUJEME:, - SŠ v oboru strojírenství, ekonomiky nebo podnikání, - znalost na obdobné pozici minimálně 3 roky, - znalost NJ nebo AJ slovem i písmem, - flexibilitu, samostatnost, komunikativnost, cílevědomost, spolehlivost, NÁPLŇ PRÁCE:, - vyřizuje objednávky a komunikaci se zákazníky společnosti, - pracuje s interními systémy, - zajišťuje dopravu, obalové materiály a přepravní dokumenty, - sleduje splatnosti faktur a organizuje vymáhání pohledávek, - zajišťuje odborné podklady pro ostatní oddělení, - spravuje logistická data na internetovém portále včetně svěřených projektů , NABÍZÍME:, - zázemí mezinárodní společnosti, zajímavé finanční ohodnocení, - dotované závodní stravování, jídelna v areálu firmy, - pružná pracovní doba, - benefity v rámci programu Cafeterie, - 5 týdnů dovolené, 13. mzda (dle kolektivní smlouvy), možnost příspěvku na penzijní připojištění.. Pracoviště: Alpha vehicle security solutions czech s.r.o., V. Opatrného, č.p. 1050, 517 21 Týniště nad Orlicí. Informace: Lenka Kutnarová, +420 702 169 511. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 55 000 Kč Finanční poradci specialisté Oblastní manažer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 55000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KONTAKT : Šantrůčková Veronika, tel.kontakt: 605008493, Oblastní manažer , Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu na pozici oblastní manažer/ka. , , Náplň práce: , - realizace smluvených schůzek s klienty, které zajišťuje centrála společnosti , - spolupráce s analytickým oddělením , - nastavení optimálního portfolia klienta, , - školení poradců pro rodinné finance , - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny , , Požadujeme: , - manažerské schopnosti , - výborné komunikační dovednosti , - vnitřní motivaci na sobě pracovat , - obchodní dovednosti , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – maturita , - licence PPZ od ČNB výhodou , - bezúhonnost , - ŘP skupiny B , - pozitivní přístup k práci , , Nabízíme: , - práci ve společnosti se silným kapitálem , - klientelu zajištěnou callcentrem společnosti - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu , - nadprůměrné ohodnocení + odměny ze svěřeného týmu , - zázemí centrální kanceláře , - školení od producentů , - velký potenciál kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení prihlaště na http://www.karierafi.cz a nebo zašlete svůj životopis na e-mail: personal.oddeleni.hk@financni-institut.cz, , Šantrůčková Veronika, tel.kontakt: 605008493. Pracoviště: Finanční institut poláčkovo nám, Poláčkovo náměstí, č.p. 1434, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: , . Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 28 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí/ho stavebnin. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail personalni@stamont.eu., Požadavky:, - SŠ vzdělání, nejlépe stavebního zaměření, - praxe na pozici prodejce v obchodě 1 - 2 roky, - dobrá znalost oboru, - cit pro pořádek, organizovanost a přesnost, - schopnost pracovat v týmu, - velmi dobré komunikační a prezentační dovednosti, - znalost plánování a dobrá organizace práce, Hlavní činnosti:, - zajištění chodu prodejny včetně přímého styku se zákazníkem, - vystavení a kontrola příslušných dokladů (prodejka, dodací list, faktura napřímo, převodka výdej, výdejka), - objednává zboží a udržuje stav skladových zásob vedoucím střediska určeného sortimentu (druhu zboží), - příjem a nacenění zboží, kontroluje spotřební dobu u zboží, zadává položky do firemního systému, vystavuje potřebné doklady - dodací listy k fakturaci, - spolu s prodejcem odpovídá za úplnost a dostatečné množství sortimentu vystaveného na prodejně, zejména položek zboží označených "P" a jejich řádné označení aktuálními cenami, - objednávání zboží na prodejnu/do skladu, doplňování zboží do regálů, katalogů do stojanů, - prodej vybraného zboží zákazníkům podle jejich potřeb a požadavků, - poskytnutí odborného poradenství zákazníkům, nabízení doplňkových služeb - odvoz zboží na stavbu, - kontroluje nastavení zákaznických limitů, spolupracuje s vedoucím střediska na saldu pohledávek, - vyřízení reklamací špatně dodaného nebo nekvalitního zboží, - administrativní činnosti spojené s chodem prodejny, předává podklady pro zadání nových karet zboží, - řídí a kontroluje skladníky při každodenních činnostech, spolupracuje s celým kolektivem společnosti atd.. Pracoviště: Stamont cz s.r.o., Soukenická, č.p. 590, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Pavla Michálková, +420 775 775 749.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vize hradeckého Velkého náměstí.

Hradecký patriot přišel s novou vizí Velkého náměstí

Špital Art 2018
25

Umělecký Špitál Art si letos svým zaměřením a díly posvítil na odpady

OBRAZEM: Školka v Hostinném má dopravní hřiště

Královéhradecko, Hostinné - Na zahradě Mateřské školy Zámeček otevřeli nové dopravní hřiště, které si hned vyzkoušely s nadšením děti na kolech a koloběžkách. Asistovali jim u toho městští strážníci i zástupci BESIPu a asistenti prevenece kriminality. 

Firmou roku je strojírenská společnost Kasper Kovo

Královéhradecko, Trutnov - Další prestižní trofej do sbírky získala jedna z nejvýznamnějších strojírenských firem ve východních Čechách - trutnovská společnost Kasper Kovo. Vyhrála krajskou část soutěže Hospodářských novin Firma roku 2018.

Muž stíhaný za milionové podvody byl dopaden v Chorvatsku

Královéhradecko, Trutnov - Policisté vypátrali muže, po kterém bylo téměř dva roky vyhlášeno celostátní pátrání a byl na něj vydán evropský i mezinárodní zatýkač. Ukrýval se v Chorvatsku, policie ho zadržela na ostrově Pag.

Hasiči evakuovali obyvatele panelového domu. Kvůli vodě a ohni

Královéhradecko, Trutnov - Jedenadvacet lidí evakuovali hasiči z panelového domu v Úpské ulici. Jejich čtvrteční odpolední zásah si nejprve vyžádala voda, vytékající z bytů. Zároveň došlo v prostoru stoupaček k zahoření elektroinstalace poté, co tekoucí voda způsobila zkrat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT