Bylo jí třináct let. „Sedly jsme na kolo a jely k Ratibořicím. Všechny louky byly pod vodou, přes mosty byly pásky, aby přes ně nikdo nemohl. Hlídali tam policisté,“ vypráví Petra a dodává, že nedaleko prodejny zahradní a lesní techniky bylo pod vodou zahradnictví i domek vedle. “Ještě si vybavuji, že v Malé Skalici byly pod mostem zaseklé velké klády a čekalo se, co to udělá, jestli se voda rozlije ven,“ popisuje. Noc byla bezesná, skoro nespali. S hrůzou se čekalo, jestli voda ještě stoupne. Naštěstí začala postupně opadávat. „Jak to schlo, dost to všude zapáchalo,“ utkvělo jí v paměti.

O sebe se Petra Voltr nebála, jejich domek byl na kopci, ale myslela na prarodiče, kteří bydleli hned vedle splavu u mostu, u hlavní cesty do Malé Skalice… Prarodiče měli štěstí, záplavy ustáli.

Stovky dalších lidí dopadly mnohem hůř. V povodí Metuje vznikly největší škody v horní části toku nad Náchodem a kolem Nového Města nad Metují. Tam voda zatopila přes 70 domů a několik výrobních závodů. Část obyvatel museli hasiči evakuovat. Na cestu do Pekla se sesunul boční svah. V Žabokrkách na Hronovsku zaplavila voda asi 12 obytných domů a několik výrobních závodů. Nad obcí strhla část vozovky. Další obytné domy byly zaplavené v Hronově, Velkém a Malém Poříčí, kde voda zastavila i vlaky. Povodňová komise zajišťovala evakuaci dětského tábora ve Žďáru nad Metují, autokempu v Adršpachu a Domova důchodců v Teplicích nad Metují. V Pěkově se přelil rybník Hony, v Dědově se sesul svah a zneprůjezdnil obec.

Kritická situace byla na celém českém úseku toku Stěnavy na Broumovsku. Průtoky odpovídaly padesátileté povodni. Obrovské škody vznikly v Broumově, Meziměstí i Otovicích, kde řeka zaplavila všechny obytné části ve svém sousedství. Evakuace tamních obyvatel byla nutná. Živel napáchal škody i ve výrobních závodech, valil se přes silnice a zaplavil hraniční přechod v Otovicích. Nešla elektřina, začaly problémy se zásobováním pitnou vodou. Na tratích Broumov - Otovice a Broumov - Meziměstí nejezdily vlaky. Také táborníci ve Starostíně zažili dramatické chvilky, když je museli odvézt do bezpečí. Silnice podél rozlité Stěnavy byla na několika místech neprůjezdná. Trvalo několik dní, než voda ze zasažených míst opadla. Odhalila napáchané škody za stovky milionů korun. Jizvy po povodni se mnohde ani po 20 letech nezacelily.