„Oprava byla jistě velmi potřebná. Jedna polovina přejezdu byla v obzvlášť špatném stavu. Fakt, že přišla právě před zimou, vítám. Určitě by byla jinak situace o hodně horší," říká starosta Pěčína Miroslav Petr.

Zda však byl tím skutečně nebezpečným místem, soudit nehodlá. „To po mě nechtějte," poznamenal.

Ti, kteří místem projíždějí pravidelně do práce, však mají jasno. „Musím říct, že z osobní zkušenosti je přejezd ve velmi špatném stavu. Oprava byla určitě nutná," podotkl Libor Dostál ze silničního úřadu okresního města, které schvalovalo potřebné objížďky.

Havarijní stav? Asi ne, ale je to třeba

Podobně hovoří i Libor Toncr, který místem projíždí denně. „Stav přejezdu nebyl ideální, ale nemyslím si, že by se jednalo o havarijní stav. Každopádně je dobře, že se opraví. Blíží se zima a ta by dala místu ještě pořádně zabrat," hodnotí situaci.

Z objížďky ale už tolik nadšený není. „Ještě, že to jsou jen dva dny. Komplikace to samozřejmě bude. Člověk musí počítat s časovou rezervou a k tomu také najede více kilometrů. Obzvlášť náročné to bude nejspíš pro nákladní dopravu," poznamenal Libor Toncr.

Pro cestující hromadné autobusové dopravy bude platit trochu jiný režim. Ti, kteří pojedou linkou Audis busu, nemusejí počítat téměř ani s minutou navíc. „Spoje na této licenci ve směru od Pěčína budou jezdit až k rekonstruovanému železničnímu přejezdu.

Zde dojde k vystoupení cestujících, kteří přejdou daný přejezd a na druhé straně nastoupí do připraveného vozidla náhradní dopravy, které dokončí dané spoje dle jízdního řádu. Spoje v protisměru od Rokytnice budou řešeny stejným způsobem," uvedl v oficiálním stanovisku Jan Sedunka, technolog veřejné dopravy společnosti OREDO, která provoz zajišťuje.

Objížďka jedenáct kilometrů

Hůře však na tom budou cestující, kteří pojedou s autobusy společnosti ČSAD Ústí nad orlicí. Tady půjde o sedm spojů, které budou muset využít objízdnou trasu přes Slatinu nad Zdobnicí, Žamberk a dál do Rokytnice.

„Na těchto spojích nebudou obslouženy zastávky Pěčín, hostinec a Rokytnice v Orl.h.,Vánoční ozdoby z důvodu zajišťování těchto spojů autobusy dlouhými 12 metrů, které by se nemohly na polních cestách u železničního přejezdu otočit. Vzhledem k prodloužení trasy těchto spojů vedením objízdnou trasou přes Žamberk o 11 kilometrů, lze ve dnech objížďky předpokládat zpoždění o hruba 15 minut," odhadl ve stanovisku Jan Sedunka.

Vlaková doprava bude nahrazena taktéž autobusy, jelikož uzavírka přejezdu v Pěčíně potrvá oba dva dny od 7.10 do 18 hodin.