Důchody zmrazovat nebudeme, slibuje premiér Petr Nečas (ODS). Jejich růst však nebude takový, jak by si penzisté představovali. „Nikdo nemá zájem podlomit životní úroveň českých penzistů, proto valorizace bude,“ uvedl včera premiér v České televizi.

Podle něho má vláda asi šest variant, jak by se od příštího roku důchody zvyšovaly. „Ten konkrétní vzoreček (pro výpočet valorizace) bude teprve dohodnut,“ doplnil Petr Nečas, podle něhož by ke zbrzdění růstu penzí musela v době ekonomické stagnace přistoupit jakákoliv vláda. Argumentoval přitom zvyšujícím se počtem důchodců, kterých je v současné době 2,8 milionu. Navíc loni 51 procent důchodů bylo předčasných.

Se zmrazením penzí na tři roky přišel nedávno ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vzápětí se tomu postavil jeho stranický kolega a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který by chtěl penze valorizovat alespoň o jedno procento.

Ministr Drábek navrhl, aby se zvyšování důchodů řídilo tím, kolik stát vybere na pojistném. Petr Nečas pak včera uvedl, že by bylo správné, aby výpočet penzí zahrnoval také kombinaci růstu mezd a inflaci.

Záměr vlády odmítají odbory a opozice. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka řekl, že předseda vlády není schopen dodržet loňský slib důchodcům, že se jim růst cen po zvýšení DPH dorovná. „Je nepřijatelné, abyste v situaci, kdy roste inflace, kdy se zdražuje, kdy rostou nejenom ceny potravin, ale porostou i ceny plynu, elektřiny, veřejné dopravy, léků, odmítli důchodcům kompenzovat nárůst inflace, jak garantuje současné zvyšování důchodů,“ řekl premiéru Nečasovi Bohuslav Sobotka.

Místo pomalejší valorizace penzí proto šéf ČSSD navrhl zvednout daně podnikům, zavést progresivní zdanění a zrušit stropy na odvody. Růst firemních daní a odvodů ovšem Petr Nečas odmítl.

Čeští důchodci na konci loňského roku pobírali v průměru 10 552 korun. Valorizace o jedno procento pak představuje výdaje asi 3,5 miliardy korun. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu by se kvůli plánovanému pomalejšímu růstu penzí mohly do chudoby propadnout tisíce lidí.