VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítězná studánka se dočká odborné renovace na míru

Královéhradecko - „Voda dává život a my jí ho vracíme." Pod tímto motem byl spuštěn projekt Živé studánky, který hodlá navrátit život vybraným pramenům. „Vytipovali jsme 18 studánek, které potřebují zrekonstruovat. V každém ze šesti krajů určí hlasování vítěznou, a ta se následně dočká renovace doslova na míru," říká Michal Vávřil z teplické Tomy, která se do projektu zapojila.

23.6.2017
SDÍLEJ:

STUDÁNKA V HORNÍM MARŠOVĚ má dobrou vodu, její kvalita se však hlavně po prudkých deštích ocitá v ohrožení. Potřebuje tedy posílit zabezpečení pramene. Foto: Archiv

Studánky již dnes sice neslouží primárně jako zdroj pitné vody, stále ale zůstávají důležitou součástí přírody. Největšího rozmachu se dočkaly v minulém století, kdy se jejich počet odhadoval až na přibližně deset tisíc. Statistiky ovšem ukazují, že je jich v současnosti zhruba polovina.

Z královéhradeckého kraje byly do soutěže nominovány tři studánky, z nichž dvě vyvěrají v okolí Teplic nad Metují a jedna v Horním Maršově. Hlasovat pro některou z nich můžete až do konce července na webu www.zivestudanky.cz.

Bučnický pramen

- se nachází se na jižním okraji obce Bučnice na půl cesty z Teplic nad Metují do Dolního Adršpachu. Slouží jako zdroj pitné vody pro chataře v okolí i jako zastávka pro turisty. Kolem vede cesta pro pěší a cyklotrasa. Potřeboval by rekonstrukci, aby byla jeho voda lépe přístupná.

Studánka s pracovním názvem V díře

- se nachází rovněž u Teplic na Metují, u silnice na Skály. Pramen se nachází asi metr od silnice a je obehnán betonovou zídkou. Do studánky ústí dvě trubky, ale voda, která se stahuje z okolních zalesněných kopců, prýští jen z jedné. Podle data na stěně pochází studánka z roku 1929, kdy byl upraven po stavbě silnice v roce 1927. Dále po cestě se můžete dostat až k vrchu Čáp s rozhlednou, což je nejvyšší bod Teplic nad Metují (785 m.), nebo do osady Skály, stejnojmenné zřícenině a k Černému jezeru s naučnou stezkou.

Prameniště s odtokem by bylo vhodné vyčistit, upravit a studánku více zpřístupnit, protože je nyní ukryta v kopřivách a okolí je rozbahněné a zanedbané.

Studánka Horní Maršov

- tvoří součást křížové cesty nad Temným dolem. Ta se nachází v okrese Trutnov ve východních Krkonoších a pochází už z roku 1854. Kameny seskládané kolem studánky jsou trosky sochy anděla, kterého poničila větrná bouře v roce 1966, a jeho zkázu pak dokonali vandalové. Studánka má dobrou vodu, její kvalita se však hlavně po prudkých deštích ocitá v ohrožení.

Potřebuje tedy posílit zabezpečení pramene. Poutníkům by se také hodilo nové informační značení o dalších pramenech v okolí.

Autor: Jiří Špreňar

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení