FRANTIŠEK KINSKÝ
potomek české šlechty a zastupitel Kostelce n. O.
V rámci zdravotního pojištění si platím, alespoň doufám, veškerou základní, zdůrazňuji, základní zdravotní péči. Amalgámová plomba podle mého názoru do této péče patří. Kaz zalepí a opravdu nezdobí. Amalgámové plomby by dle mého názoru, a to zvláště u pacientů, kteří chodí na pravidelné prohlídky, měly patřit do základní péče, která je hrazena ze zdravotního pojištění, které si platíme. Tudíž není zdarma, ale je bez dalšího zvláštního příplatku.
Verdikt: NE

JIŘÍ VÁCLAVÍK
vyšetřovatel RK hasičů
Prakticky všichni si celý život platíme zdravotní pojištění, tudíž se nedivím, že zejména u starších lidí se změny v platbách zdravotních úkonů nesetkávají zrovna s nadšením. Rád bych uvěřil tomu, že navrhované placení amalgámových plomb bude pro pacienty více motivující, ale nejsem o tom úplně přesvědčen. Asi bych tyto nezdravé, ale cenově dostupné plomby, které využívají nejvíce starší lidé, dolní a střední vrstva obyvatel, ponechal zdarma a více se zaměřil na osvětu a prevenci. Zcela jistě nastala doba, kdy by lidé měli přistupovat k hygieně a péči o chrup s větší zodpovědností.
Verdikt: NE

VĚRA ZAŇKOVÁ
vedoucí knihovny Častolovice
Pokud by si měli lidé platit už i takovou banální věc, jako jsou amalgámové plomby, pak nevím, k čemu si stát měsíčně strhává z každého poplatníka na zdravotní pojištění. Já sama mám plomby všechny bílé, jelikož mé tělo amalgám nesneslo, takže si je platím, ale chápu, že je to nadstandard, to beru. Proč ale platit i za ten základ? Je spousta lidí, kteří by na ně ani neměli při dnešní nezaměstnanosti, takže by si museli nechat zuby zkazit a následně o ně přijít. To snad ne! Všude se klade velký důraz na preventivní prohlídky, které by tím pádem téměř pozbyly účinku. Takže jsem zásadně proti.
Verdikt: NE

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.
Vzhledem k tomu, že jinou variantu současná stomatologie, snad kromě vytržení nemocného zubu, nenabízí, se domnívám, že zavedením těchto plateb dojde k porušení práva občanů na základní zdravotní péči. Podle mého názoru nemůže obstát argument některých obhájců navrhované novely zákona, že kazivost zubů patří mezi onemocnění ovlivnitelná životním stylem a péčí o své zdraví. Pokud ano, pak se ptám, jak budou základní a mnohem více nákladnou péči hradit obézní pacienti s vysokým tlakem, cholesterolem a pohybovými problémy, alkoholici, kuřáci a spousta dalších, kteří si se svým zdravím zahrávají jen pro zvýšení adrenalinu a zahnání nudy? Myslím, že amalgámové plomby jsou ve srovnání s tím vším zanedbatelnou úsporou v děravém systému zdravotnictví.
Verdikt: NE

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí společenského centra v Dobrušce
Proč? Myslím si, že ne. Amalgámové plomby by měly zůstat tak, jak jsou, tedy hrazeny tou či onou zdrav. pojišťovnou. Pokud se někomu zdá toto ošetření zubního kazu nedostatečné, škodlivé či málo kvalitní, tak ať si určitě připlatí nebo uhradí celý úkon, ale kdo je spokojen, měl by mít toto ošetření uhrazeno celé.
Verdikt: NE

Všichni porotci jsou jednoznačně proti tomu, aby si lidé sami platili amalgámové plomby.