VĚRA ZAŇKOVÁ
vedoucí knihovny Častolovice
Složení na obalech čtu vždy, jelikož mě hodně zajímá, z čeho všeho se výrobek, tedy potravina, skládá. Dnes jsou téměř do všeho dávaná „éčka", čemuž se snažím vyhýbat, ale někdy je dost těžké najít poctivý produkt. O zmíněné problematice nic nevím, jelikož málo sleduji média, takže jsem o koňském mase nic neslyšela. Když už občas kupuji maso, tak raději „čerstvé", vakuovému se vyhýbám. Takže na vaši otázku vám zcela zodpovědně nedokáži odpovědět.

Verdikt: NEVÍ

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.
Zda je složení potravin uvedené na obale důvěryhodné, nedokážu posoudit. Vím ale určitě, že je téměř nečitelné. Byť jsem postižena teprve počínající vetchozrakostí, pokud chci kupovat něco, s čím nemám zkušenost, bez brýlí a někdy i lupy se na lov zvaný nákup vydat opravdu nemůžu. Pokud se týká koňského masa zatajeného ve složení některých výrobků, vadí mi na tom dvě věci. Za prvé je to nekalá praktika výrobce, který se takto nezákonně obohacuje, a za druhé je to pro mě problém etický. Kůň podobně jako pes je pro mě kamarád a kamarády nejím a nekamarádím s nikým, kdo mě takovému konání vystavuje.

Verdikt: NEVÍ

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí společenského centra v Dobrušce
Myslím, že není. Už jsme se o této skutečnosti přesvědčili několikrát. Když to není posypová sůl z Polska nebo něco jiného, tak zase koňské maso. Nevěřím ani tomu, že kdyby tam bylo uvedeno, to koňské maso, tak tam bude naopak maso vepřové. Je to asi způsobeno nedůslednou (či nechtěnou) kontrolou dovážených potravin, jejich výrobců a zdrojů surovin. Také je veliká chyba, že se tolik potravin dováží, když máme mnoho spolehlivých a osvědčených dodavatelů výrobků i surovin z České republiky.

Verdikt: NE

Většina porotců sice o důvěryhodnosti složení potravin na obalech pochybuje, avšak  jednoznačné ne se objevilo pouze jednou.