Ačkoliv jediné nápravné zařízení na území Trutnovska běžně pracuje s kapacitou tří stovek odsouzených, nachází se v jeho areálu zhruba o sto osob více. Tři roky po prezidentské amnestii je odolovská věznice znovu přeplněná.

„Opětovný nárůst stavů odsouzených po amnestii, vyhlášené prezidentem republiky Václavem Klausem v lednu 2013, se začal projevovat zhruba rok po jejím vyhlášení. V průběhu roku 2014 byla věznice Odolov opět naplněna," sdělil Jiří Nágl, mluvčí Věznice Odolov.

I proto, že ostatní věznice v České republice jsou kapacitně naplněny obdobně, schválil vloni ministr spravedlnosti Robert Pelikán výjimku. Ta upravila normy v ubytovacích kapacitách ve všech tuzemských věznicích s dozorem a našla tím další volná vězeňská místa.

„Kapacita se zvýšila tím, že se ubytovací prostory na jednoho odsouzeného snížily ze čtyř na tři metry čtverečné. Ve Věznici Odolov počet umístěných osob dlouhodobě atakuje hranici čtyř set," objasnil Nágl. „Přeplněnost není problémem jen u nás, ale je to obecný stav v České republice. Není to tak, že bychom na tom z tohoto pohledu byli nějak extrémně špatně jen v Malých Svatoňovicích," dodal.

Odolovské zařízení funguje jako věznice s dozorem. Život zde umístěných vězňů proto nekončí za branami areálu, ale může jim být povolen volný pohyb mimo věznici v rámci plnění pracovních úkolů. Vězni mohou v rámci zařízení využívat širokou škálu programů na vzdělávání, mohou si znalosti doplňovat nebo rozšiřovat tak, aby po opuštění zařízení získali větší možnosti k uplatnění v zaměstnání. Mezi výukové programy v Odolově patří také třeba počítačová gramotnost nebo kurzy cizích jazyků.

Na Odolově je nadbytek vězňů

Odolovští vězni jsou na Úpicku poměrně přirozenou součástí života. V minulosti několikrát vypomáhali třeba s rekonstrukcemi zahrad v mateřských i základních školách, kam umisťovali dřevěné herní prvky. Pod vedením vychovatele Zdeňka Hetflejše se vězni věnují také opravám hudebních nástrojů v dřevomodelářské dílně.

Fotbalový kolektiv

Dobrou zkušenost s odolovskými vězni mají i pořadatelé sportovních akcí. Oddíl Draci Odolov je dlouhá léta součástí například havlovického fotbalového turnaje Hapo.

„V poslední době mi pan vychovatel říkal, že jsou ve vězení kluci, kteří už toho moc neumí. Ti šikovní jsou už prý v civilu. Na Hapo ale tenhle tým jezdil dvacet let. Je to vždycky kolektiv vězňů, který je doplněný o propuštěné hráče," řekl Miloslav Tohola, správce sportovního areálu v Havlovicích. „Nikdy jsme s nimi neměli problémy, pro ostatní byli naopak dobrou fotbalovou konkurencí. I když se mohli po areálu pohybovat volně, měli režim, který museli dodržovat. Po skončení turnaje si pak zase všichni vždycky odjíždí na Odolov kroutit ten svůj trest."

Domácí vězení

Částečnou úlevou se pro přeplněné věznice v poslední době stal například i institut domácího vězení. Odsouzení si v rámci něho odpykávají společenský dluh v domácím prostředí. „Ano, už několik let toto funguje. Je to způsob, jak vedle podmínečného propuštění věznicím ulevit," potvrdila Pavla Mrštinová z trutnovského pracoviště Probační a mediační služby. Ta dohlíží na obviněné, obžalované i odsouzené, na jejich chování, sleduje vězně po odsouzení a poskytuje individuální pomoc.

Věznice totiž ruku v ruce s přeplněností musí řešit také zvýšené finanční náklady. Zvýšily se totiž třeba bezpečnostní požadavky.

„Tato systémová změna znamená zvýšené nároky na provoz všech dozorových věznic. Vzrostla spotřeba stravovacích a výstrojních náležitostí, zdravotních vyšetření, eskort a samozřejmě i doprovodné administrativy," potvrdil mluvčí odolovské věznice Jiří Nágl s tím, že personální obsazení se, až na výjimky, nijak nezvýšilo.