VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věži kostela hrozilo zřícení. Zachránily ji dotace

Náchodsko - Josefovské pracoviště Národního památkového ústavu navrhlo rozdělit finanční prostředky z Havarijního programu ministerstva kultury, který je určen na záchranu kulturních památek. Finanční podporu v celkové výši 6,2 milionu korun si rozdělí 21 památek v hradeckém kraji.

1.4.2017
SDÍLEJ:

AREÁL RENESANČNÍHO KOSTELA Nejsvětější Trojice je dominantou Zdoňova na Teplicku. Foto: Archiv

„Do 31. ledna jsme obdrželi 28 žádostí o dotace v celkové výši 12 287 448 korun. Komise složená ze zástupců josefovského pracoviště a Krajského úřadu doporučila podpořit 21 žádostí," uvedla Eva Macková z josefovského pracoviště Národního památkového ústavu.

Příspěvek byl navržen pro dvanáct sakrálních objektů, mezi nimi kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově, poustevnu u kostela P. Marie Pomocné v Teplicích nad Metují nebo kostel sv. Jiljí v Železnici. Ostatní příspěvky jsou určeny na obnovu venkovských domů v soukromém vlastnictví, zájezdního hostince v Soběrazi, školy v Bělči nad Orlicí a zámku v Potštejně.

ZAJISTÍ VĚŽ KOSTELA A POLOŽÍ ŠTÍPANÝ ŠINDEL

„Na kostele Nejsvětější Trojice ve Zdoňově bude dokončeno statické zajištění věže, které hrozilo zřícení. Poustevnu u kostela Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují poškodila dřevomorka. Letos bude dokončena oprava střešní konstrukce a položen štípaný šindel," konkretizuje Eva Macková.

Havarijní program je určen na záchranu nemovitých kulturních památek v havarijním technickém stavu, zejména na jejich celkové stavební zajištění včetně restaurátorských prací, a na opravy krovů a střech.

„V kostele sv. Jiljí v Železnici hrozí zřícení klenby lodi. Hospodářská budova zájezdního hostince v Soběrazi má silně narušené krovové a stropní konstrukce, které budou vyměněny za použití tradičních materiálů."

Letos bude dokončena obnova evangelické školy v Bělči a zároveň je třeba nahradit krov hospodářského stavení v areálu školy.

„Zámek v Potštejně je od roku 2005 vzorně rekonstruován, ale ohradní zeď parku, která trpí provozem na přilehlé silnici, se sesouvá. Je třeba ji zcela rozebrat a znovu vyzdít," dodala Eva Macková. Osm žádostí získá podporu v plné výši. Podpora se pohybuje v rozmezí od 150 tisíc do 450 tisíc korun.

Autor: Jiří Špreňar

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení