VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve východní části Orlických hor bude i humanitární sklad

Rychnovsko – Dobrovolní hasiči ze tří obcí v Orlických horách se mohou těšit na lepší podmínky pro práci. V současnosti se naplno rozbíhá projekt spolupráce českých a polských hasičů z oblasti Orlických a Bystřických hor. Cílem je vytvořit fungující integrovaný záchranný systém v této oblasti a zajistit tak větší bezpečnost zdejších obyvatel. Zapojené jsou sbory z Orlického Záhoří, Rokytnice a Olešnice v Orlických horách. Na polské straně jde o Kladskou Bystřici, Kudowu Zdrój a Mezilesí. Hasiči ze všech šesti dotčených obcí pořádají už od roku 2008 společná cvičení, aby byli lépe zkoordinováni pro případ, že by byl potřebný jednotný a rychlý zásah.

22.10.2013
SDÍLEJ:

Rokytnice v Orlických horách je jednou z obcí, která náleží do Svazu měst a obcí České republiky.Foto: Vladimír Hanuš

V Olešnici a v Orlickém Záhoří dostanou nové cisternové stříkačky a v Rokytnici se budou přestavovat prostory bývalé kotelny pro potřeby moderně vybavené hasičské zbrojnice.

Stávající hasičárna je totiž v zoufalém stavu. Nemají tu žádné sociální zařízení, při výjezdu musí otvírat stará dřevěná vrata a s vozidlem vyjíždějí přímo na komunikaci, jelikož před bránou není žádný manévrovací prostor.

„Rokytnická jednotka je zařazena v kategorii JPO II, což v praxi znamená, že kluci jezdí k dopravním nehodám a k požárům stejně jako profesionálové, takže současné podmínky jsou pro ně opravdu nevyhovující," ozřejmil Petr Hudousek, starosta Rokytnice .

Mimo toho, že budou mít hasiči důstojné a moderní zázemí a garáž pro hasičská vozidla, přestavějí se prostory bývalé kotelny do té míry, aby mohly sloužit jako humanitární sklad.

To znamená, že kdyby v údolí Orlice došlo k živelné pohromě, mohla by se z Rokytnice distribuovat veškerá humanitární pomoc.
Celková suma investice je odhadována na 20 milionů korun. Se stavebními pracemi se začne na jaře 2014.

„Přestavba by měla trvat 13 měsíců, takže hotovo by mělo být nejpozději v březnu nebo v dubnu 2015," odhadl Petr Hudousek.

Výměna starých hasičských vozidel v Olešnici a Orlickém Záhoří za zcela nové moderní cisternové stříkačky je také nevyhnutná. Téměř třicetiletá vozidla Tatra 148 a Škoda 706 už nejsou spolehlivá a vyžadují časté opravy.

Olešnický vůz by měl být uzpůsobený na zásahy u dopravních nehod. Orlicko-záhořská cisterna zas především pro potřebu hasit lesní požáry.

„Proto bude mít větší kapacitu vodní nádrže, a to až o 1,4 tisíce litrů," ozřejmil Vít Klouček, velitel sboru dobrovolných hasičů v Olešnici. „Partneři si na hranici budou vypomáhat navzájem právě díky rozdílnosti vybavení vozidel," dodal.

Autor: Rastislav Teplánský

22.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení