Už několik let nabízí hradecká charita služby domácí hospicové péče, lůžkový hospic však krajské metropoli dlouhodobě chybí. V kraji funguje jediný, a to v osmitisícovém Červeném Kostelci. Po letech diskuzí nyní získává reálné obrysy další. Královéhradecký kraj daroval charitě pozemek po bývalé střední škole ve Stěžerách, kde by měl nový hospic vyrůst. Pokud by se tak nestalo, musela by charita pozemek vrátit. To však podle ředitele hradecké charity nehrozí.

Charita už zahájila kroky, které mají vést k realizaci stavby. „Získali jsme pozemek a máme objemovou studii. Teď budeme dělat projektovou přípravu, následovat bude územní řízení, stavební řízení a potom už bude na řadě samotná stavba. Celý proces se může táhnout tři až čtyři roky,“ vysvětlil Vojtěch Šůstek.

Cílem charity je vybudovat menší hospic rodinného typu s patnácti lůžky. Většinově přízemní budova bude mít uprostřed objektu atrium se zahradou, která by měla přispět k vytvoření příjemného prostředí pro budoucí klienty. Inspirací se staly pro vedení Oblastní charity podobné zařízení v Německu. Celkové náklady podle ředitele určitě přesáhnou částku 50 milionů, přesnější ale zatím v počáteční fázi celého projektu být nechce. Na financování tolik potřebného zařízení by se podle Šůstka mělo podílet několik subjektů. V počáteční fázi využije své zdroje charita. „Částečně určitě přispěje biskupství, poté budeme hledat prostředky ze státních zdrojů, o příspěvek budeme žádat i kraj a město,“ uvedl Šůstek s tím, že zároveň počítá i s využitím soukromých sponzorů. S krajem, který poskytl Oblastní charitě potřebný pozemek, zatím dohoda o financování neexistuje, ředitel hradecké charity ale věří, že k ní v budoucnu dojde. „Jde o zařízení, které bude mít minimálně okresní, ale spíše krajskou působnost, takže předpokládáme, že i kraj nám finančně vypomůže,“ řekl Deníku Vojtěch Šůstek.

O umístění pacientů do nového hospice bude podle ředitele charity vždy primárně rozhodovat jejich diagnóza, nikoliv místo bydliště. O tom, že bude poblíž téměř stotisícového města o službu velký zájem, Šůstek vůbec nepochybuje. K dispozici však bude hospic nejen obyvatelům Hradce Králové, ale i lidem z různých koutů kraje. „Dlouhý převoz může být pro některé pacienty opravdu nepříjemný, určitě tedy naše zařízení budou využívat i lidé z jiných částí kraje,“ doplnil Šůstek s tím, že míst, odkud je do Stěžer blíž než do Červeného Kostelce, je v kraji opravdu mnoho.

ČSOB představila své nové „zelené“ hradecké sídlo.
Banka začíná měnit zónu u Aldisu