Nebyli v tom ovšem sami, podobné problémy řeší i jejich kolegové v zahraničí. Nicméně před dvěma lety se pokles nejen zastavil, ale včelařině se v Česku dokonce začíná věnovat čím dál více lidí. Dnes někteří z nich hovoří o červáncích naděje.

„Je to komplexní jev. Včely totiž nabízí zajímavá možnost vylepšit si rodinný rozpočet. Navíc lidé mají zájem o alternativní trávení volného času a včelařství je poměrně solidně propagováno od mládeže počínaje až po čerstvé důchodce. Řekl bych, že to je jeden z mála zdravých jevů ve společnosti,“ uvedl tajemník Českého svazu včelařů Rudolf Peleška s tím, že za poslední rok přibylo 1500 včelařů. Už loni si milovníci medonosného hmyzu nemohli stěžovat.

Zažívali po dlouhé době jednu z nejlepších sezon, čímž vyrovnávali ztráty z minulých let. Jak se jim bude dařit, ovšem nelze dopředu odhadnout. Zatím se ukazuje, že zdravotní stav včelstev by nemusel být tak dobrý jako loni. První serióznější předpovědi lze ale očekávat až na konci března a v dubnu.

Ne všude se však včelařům loni dařilo. Například v Libereckém kraji jim plány překazily studené prázdniny.

Avšak včelaři na severu Čech se už pět let těší podpoře krajského úřadu. Letos mezi ně Liberecký kraj rozdělí milion korun, což je největší částka, jakou v posledních letech na podporu chovu včel věnoval. „Poskytnuté peníze jsou určeny především na nákup nových úlů, na podporu začínajících včelařů a také ke zkvalitnění chovu včel,“ řekl krajský radní Jaroslav Podzimek.

(via, čtk)